Závěr Léto-kruhů provázela přáníčka
5. ročník festivalu Léto-kruhy, tisková zpráva, 27. srpna 2005

2005/08/27 BOHUMÍN - Léto-kruhy 2005 a jejich Stromodary jsou minulostí. V sobotu 27. srpna přesně v patnáct hodin odpoledne ukončilo občanské sdružení Maryška festival, díky kterému se plných osm dní potkávali na náměstí T. G. Masaryka v centru Bohumína řezbáři, kováři, děti z tvůrčí dílničky a stovky obyvatel Bohumína i okolí. Řada z nich pak o posledním festivalovém dni navštívila papírovou Babylónskou věž a vypustila stovky balónků s tajnými přáníčky.

Během dřevořezbářského plenéru, který byl ústředním motivem festivalu, se letos představilo šest sochařů. Všichni společně tvořili pod mottem letošních Léto-kruhů které znělo "Stromodary" a mělo symbolizovat úctu stromům. „Léto-kruhy 2005 naplnily naše představy. Chtěli jsme nejen poukázat na důležitost stromů, ale dát také lidem znovu šanci vidět ty z nás, které jejich tvůrčí snaha baví a vychází ze srdce,“ zhodnotila festival Kamila Smigová z pořádajícího občanského sdružení Maryška.

Z lipového dřeva vznikly nejen hodnotné sochy, ale vůbec poprvé také hudební nástroj. Stanislav Hovorka vytvořil sochu Jírovcová Maryška, Ivan Tachezy naopak skulpturu s názvem Zakletá. Pod rukama Jaroslava Théra vyrostl Strom - Pacičkovník Léto-kružní. Šimon Pohl vdechl život soše nazvané Ohněm zrozený. Zbyněk Eller se společně se svým týmem zaměřili pro změnu na indiánské téma a vytvořili totem. Všechny sochy opět zůstanou v Bohumíně. Africký Maryškův bubínek vznikl díky několikadennímu úsilí Romana Widenky. V kovářské výhni Tomáše Szwanczara se zrodil Stromový anděl, který ozdobí prostory místního Salónu Maryška.

Návštěvníci mohli po celý týden sledovat vedle řezbářů při práci také děti v jejich tvůrčí dílničce. Pod dohledem své vedoucí Kamily Tjokordové zde nejmenší účastníci Léto-kruhů vytvářeli z ručního papíru obálky, krabičky, papírové vitráže, čínské vějíře nebo japonské skládačky nazvané Origami. V kovářské výhni naopak vznikaly kovové růže nebo podkovy. Jejich výrobu si mohli návštěvníci sami vyzkoušet.

Festival doprovázela po celý týden výstava „Stromodary“, která návštěvníkům přiblížila téma stromů prostřednictvím snímků hned pěti fotografů. Mezi doprovodnými akcemi se staly nejnavštěvovanějšími večer s africkými bubny a koncert legendární bluegrassové skupiny Poutníci, kdy lidé zaplnili téměř celou část náměstí vyhrazenou pro festival. „Překvapilo nás, že si návštěvníci našli cestu na festival i v době, kdy nám počasí příliš nepřálo. Pršelo nám například při večeru s bubny a africkými rytmy. Lidé ale zůstali a tančili za doprovodu deš'tových kapek,“ popsala Kamila Smigová.

Podle organizátorů je mluvit o příštím ročníku Léto-kruhů zatím předčasné. Jaké téma ovládne festival za rok ještě nikdo netuší. Jedno je ale jisté již nyní. Léto-kruhy se v příštím roce vrátí do míst, kde před pěti lety vznikly. „V těchto týdnech probíhá v parku Petra Bezruče přestavba amfiteátru letního kina, která bude ukončena ještě letos. Velice se na jeho obnovenou podobu těšíme a jsme pevně rozhodnuti uspořádat Léto-kruhy 2006 právě zde,“ doplnila Smigová.

Vznik festivalu Léto-kruhy se datuje k roku 2001, kdy proběhl jeho první ročník s podtitulem Múzy. Následovaly Doteky černé a bílé v roce 2002, Dům světa v roce 2003 a loňský ročník s mottem Labyrint živlů a historie města. Ústředním motivem multižánrového festivalu je od samotného počátku dřevořezbářský plenér. Každým rokem navštíví akci zpravidla několik stovek návštěvníků nejen z Bohumína, ale i okolních měst. Výjimku netvoří ani návštěvníci z Polské nebo Slovenské republiky.

Lukáš Kania, tiskový mluvčí OS Maryška
foto: Pavel Stein