Výstava představuje hlubokou historii planety Země
tisková zpráva OS Maryška, publikováno 6. dubna 2006

2006/04/06 BOHUMÍN - Vůbec poprvé ve svém rodném městě vystavuje v těchto dnech malíř a sběratel zkamenělin Arnošt Hanák. V bohumínském Salónu Maryška je k vidění zhruba padesátka jeho obrazů zachycující období pravěku a desítky zajímavých zkamenělin, které nalezl. Výstava potrvá až do konce dubna a je otevřena každé úterý a čtvrtek vždy od 15 do 18 hodin.

Vystavované olejomalby nabízí pohled do jednotlivých období pravěku od prvohor až po čtvrtohory a zachycují tehdejší faunu i flóru jak na souši, tak pod vodou. Arnošt Hanák doposud namaloval kolem tisícovky prací a obrazy vystavované v Maryšce tvoří pouhý zlomek jeho sbírky. Jsou však mezi nimi i opravdové rarity, jako je například kresba prvního českého dinosaura.

"Namalovat výjev z pravěkého období není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je potřeba, abyste se drželi nejnovějších vědeckých poznatků. Mám doma hodně knižního materiálu, ze kterého mohu vycházet. Spolupracuji také s řadou odborníků, například s pracovníky z Národního muzea v Praze," uvedl Arnošt Hanák. Dodal, že k jeho nejoblíbenějším obdobím patří prvohory a karbon.

Vedle malování se věnuje také hledání zkamenělin, o kterých si vede evidenci. Doposud navštívil zhruba čtyřicítku lokalit a ve své sbírce má několik tisíc fosílií od drobnějších trilobitů, přes celou přesličku až po kus mamutího klu. Několik desítek zkamenělin z jeho sbírky mohou návštěvníci vidět také na výstavě v Salónu Maryška.

Zvláštností expozice jsou zkameněliny nalezené na území Bohumína a obraz s motivem mamutů pohybujících se v meandrech řeky Odry. "K tomuto obrazu mne inspiroval nález mamutí stoličky, která byla objevena právě na břehu Odry. Řekl jsem si, že je to dobré téma pro výtvarné zpracování, a protože pocházím z Bohumína, měl jsem k němu velice blízko," uvedl Arnošt Hanák. Dodal, že pazourky z povodí Odry, které jsou na výstavě rovněž k vidění, pochází ze Skandinávie a do naší oblasti se dostaly s ledovcem.

Arnošt Hanák se věnuje prehistorii zhruba od svých deseti let. Prvním impulsem k tomu, aby se o ní začal zajímat, byly kresby od ilustrátora Zdeňka Buriana popisující vývoj života na Zemi. Zprvu soustředil svou pozornost na zkameněliny, nejvíce na otisky rostlin a živočichů, které rád sbíral v okolní přírodě. K této zálibě si později přidal ještě malování, nejprve technikou perokresby, aby posléze přibyly i akvarely a olejomalby.

Na svém kontě má několik výstav, například v Orlové, Štramberku, Mostě a v Ostravě. Publikoval rovněž v časopisech ABC a ve Štramberských novinách. Arnošt Hanák patří mezi desítku lidí v České republice, kteří se odbornými paleontologickými ilustracemi zabývají. „Mým největším přáním do budoucna je nalézt trilobita, kterého zatím nikdo nepopsal. Rád bych také vydal knihu o pravěku pro děti a mládež. Uvidím, zda se to podaří,“ uzavřel Hanák.

Lukáš Kania, tiskový mluvčí OS Maryška
foto obrazu A. Hanáka (Meandry řeky Odry) - Lukáš Kania
TIP:  vytiskni stránku