Ve Starém Bohumíně se život vrátí o 750 let zpátky
tisková zpráva OS Maryška, publikováno 21. srpna 2006

2006/08/21 BOHUMÍN - Ve Starém Bohumíně, jedné z částí města Bohumína, se v sobotu 26. srpna od 17 hodin vrátí život o 750 let zpátky. Místní obyvatelé zde za pomoci několika občanských sdružení připravují „Bohumínskou taškařici“, díky které se starobohumínské náměstí změní v jednu velkou divadelní scénu. Historickým večerem chtějí místní oslavit 750. výročí první domnělé písemné zmínky o Bogunu, která se vztahuje právě k městské části Starý Bohumín.

Netradiční oslava proběhne přímo na náměstí Svobody, kam si obyvatelé Starého Bohumína přinesou stoly, židle i pokrmy podle svého gusta, aby společně slavnostně povečeřeli. Mnozí z nich budou mít na sobě historické kostýmy, kterými se vrátí do doby středověku a konkrétně do roku 1256, ke kterému se datuje první domnělá písemná zmínka o osadě Bogun, pozdějším Starém Bohumínu a potažmo o Bohumínu jako takovému.

„O uspořádání akce si řekli sami obyvatelé Starého Bohumína. Nápad zorganizovat netradiční společnou večeři se jim zalíbil a ihned se pustili do příprav. Na náměstí se chystají vypravit celé rodiny, které si přinesou i několik stolů. Osobně jsem velmi ráda, že starobohumíňáci přistoupili na myšlenku, aby pobavili sami sebe. Chtělo to pořádnou dávku odvahy i odhodlání, které se rozmohlo natolik, že nám dokonce došly závazné přihlášky a museli jsme provést jejich dotisk,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Maryška Kamila Smigová, které obyvatelům Starého Bohumína podalo pro akci pomocnou organizační ruku. Tým pořadatelů tvoří vedle Maryšky zároveň občanské sdružení Přátelé bohumínské historie, Klub vojenské historie Bohumín a Sbor dobrovolných hasičů ze Starého Bohumína.

Ústředním motivem celého podvečera bude divadelní taškařice s kostýmy, koňmi i příjezdem družin českého krále Přemysla Otakara II. a opolského knížete Vladislava. „Na základě historických pramenů jsme sestavili imaginární příběh, ve kterém se v roce 1256 setkají Přemysl Otakar II. a opolský kníže Vladislav, aby písemně upravili hranici mezi oběma zeměmi, která vedla právě kolem Bogunu. Historické prameny o setkání v tomto místě nehovoří a my ani nechceme tvrdit, že tomu tak někdy bylo. Využili jsme pouze některých historických motivů k tomu, abychom je upravili a zasadili do našeho prostředí. Cílem není pořádat historickou rekonstrukci, ale připomenout si první písemnou zmínku o osadě Bogun i počátek historie našeho města,“ uvedla autorka divadelní hry Helena Červenková z občanského sdružení Maryška.

Kromě divadelní části je připraven také stylový doprovodný program. Bude se například soutěžit o nejlepší vlastnoručně vyrobený domovní znak nebo o nejlepší koláč večera. Připravena je také cena pro nejoriginálnější kostým, stejně jako odměny pro vítěze řady soutěží. Závodit se bude mimo jiné v lanové přetahované nebo ve skocích v pytlích. O netradiční podívanou se postarají také žongléři, břišní tanečnice, kejklíři nebo trubadúr.

Lukáš Kania, tiskový mluvčí OS Maryška TIP:  vytiskni stránku