Bohumínská taškařice s Helenou
rozhovor OS Maryška, publikováno 5. září 2006

Bohumínská básnířka, prozaička, autorka názvu pro penzion v bývalé vodárenské věži za parkem Petra Bezruče, tajemnice občanského sdružení Maryška i nezkrotný živel. To vše a ještě mnohem více je Helena Červenková. V létě letošního roku si možná splnila jeden ze svých velkých snů. Napsala příběh, který zaujal stovky posluchačů a diváků. Helena ČERVENKOVÁ je autorkou Bohumínské taškařice - divadelní hry, jejímž prostřednictvím si starobohumínští připomněli letošní 750. výročí první písemné zmínky o Bogunu, která se vztahuje právě ke Starému Bohumínu.

Heleno, pro čtenáře, kteří v sobotu 26. srpna odpoledne nemohli být na náměstí ve Starém Bohumíně. O čem byla ve zkratce vaše divadelní hra?

Divadelní hra? Takhle bych to nenazývala, to by se mohli někteří divadelní mohykáni jako Tyl, Wilde … obracet v hrobě! Je to jen hraný zrýmovaný příběh o tom, jak se v Bogunu roku 1256 setkali Přemysl Otakar II s opolským knížetem Vladislavem a sepsali spolu smlouvu o hranicích svých zemí. Na počest příjezdu panovníků se místní obyvatelstvo vypraví na rynek a hoduje zde spolu s panovníky.

Do jaké míry jste při tvorbě příběhu vycházela z historických faktů?

Z historie jsem vycházela jen okrajově. Prohledala jsem desítky internetových stránek, abych smyšlený příběh věrohodně zasadila do středověku a doby panování Přemysla Otakara II. O žádném jeho setkání s knížetem Vladislavem v Bogunu se nikde nepíše.

Patřila "taškařice" k literárním počinům, který vám dal doposud nejvíce zabrat?

Ani ne, vždyť to má do poezie hodně daleko, jen jsem potřebovala alespoň trošku zachovat rytmus a rým - takové veršovačky naší Kačky. Nejprve to bylo pár veršů a pak jsem stále přidávala.

Vy sama jste si ve hře zahrála?

Ano, s chutí a ráda jsem si zahrála vypravěčku a odříkala jsem i ostatní ženské role. Specialitou tohoto „divadelního představení“ bylo, že herci nemluvili.

Co je pravdy na tom, že jste v dobovém kostýmu natáčela i televizní pozvánku na akci?

Tak k tomu jsem se dostala jak slepý k houslím. Televizní informační kanál, neboli bohumínská televize, chtěl natočit upoutávku s Kamilkou Smigovou, ale ta natočila pozvání na Léto-kruhy a tak mne hodila lvům. Nepřejte si vidět tu scénku bez vystříhání :-) !

Co říkáte na skutečnost, že na náměstí přišli v hojném počtu nejen Starobohumínští, ale také další diváci, kteří slovy chvály, soudě podle kladných ohlasů, rozhodně nešetřili?

Starobohumínské musím moc a moc pochválit, že se na to dali. Já už jsem takový šašek odmala, ale každý takovou náturu nemá a proto je obdivuhodné, že na náměstí povečeřelo a vlastně si zahrálo na třicet rodin. Ještě jednou veliký dík, protože bez nich by to nemělo ten správný šmrnc!

Kolik lidí se do přípravy Bohumínské taškařice zapojilo a jak probíhaly přípravy?

V prvé řadě jsem musela připravit veškeré texty - od informačního d opisu Starobohumíňákům přes plakáty, scénář, rýmovaný příběh, královské glejty … S grafickým zpracováním mi nesmírně pomohla Táňa Kaizarová a vše tiskla Vanesta. Dalším krokem bylo přesvědčit dvacítku dalších Maryšáků, aby si rozdělili role a pak se dostaly ke slovu kostýmy. Nebylo jednoduché sehnat tolik dobových oděvů, takže opět musím vyzdvihnout práci Táni, která po celou dobu Léto-kruhů šila a šila a šila. Nesmím opomenout přípravu samotného náměstí včetně napojení na elektrický proud a nemalé úsilí se skrývalo také za sehnáním koní, žonglérů a dalších věcí. V tom podalo pomocnou ruku občanské sdružení Přátelé bohumínské historie a starobohumínští hasiči. Rodina Steinová náměstí ozvučila a chlapi navíc zapůjčili osmanskou tanečnici. Nerada bych ve výčtu na někoho zapomněla. Samozřejmě, že nejdůležitější byl lid vítající mocnáře a slavnostní večeře na počest jeho příjezdu. Právě tuto „roli“ si asi stopadesát Starobohumíňáků zahrálo sami sobě. Tak velkolepou večeři bychom nezaplatili, takže každý hodoval za své a že se bogunští teda předvedli! Na stolech bylo navařeno a napečeno jak na svatbu!!! Takže, suma sumárum, dvě stě zapojených … ale já je nepočítala :-)

Z čeho jste měla po skončení celého divadelního představení a oslav radost?

Z velikého elánu, se kterým do toho Starobohumíňáci s námi šli. Společně jsme vytvořili nádhernou podívanou pro stovky diváků. Taky jsem ráda, že lidi zaujaly články v Právu a Moravskoslezském Deníku a trochu lituji, že ani jeden z nich nemám, protože ve všech bohumínských trafikách bylo vyprodáno. Spadl mi kámen ze srdce, že vše dobře dopadlo a jestli si myslíte, že jsem pak v neděli vyspávala na vavřínech, tak vás zklamu. Protože se opět stěhuji, čekal mne kýbl, hadr a hurá uklízet do vymalovaného bytečku.

Za rozhovor poděkoval Lukáš Kania
foto: archiv
TIP:  vytiskni stránku