Převzali si ocenění za Zločin jménem Katyň
tisková zpráva, publikováno 19. listopadu 2007

BOHUMÍN 2007/11/19 - Zločin jménem Katyň, jeden z nejúspěšnějších dokumentů poslední doby z dílny ostravského studia České televize, se o víkendu představil v bohumínském Salónu Maryška. Jeho autoři si při té příležitosti oficiálně převzali Cenu časopisu Dějiny a současnost udělenou v rámci 42. ročníku prestižního festivalu Academia film Olomouc.

Dokument Zločin jménem Katyň zachycuje, jak bylo během druhé světové války v Sovětském svazu vězněno a následně povražděno více než dvacet tisíc polských a běloruských zajatců. „Mezi oběťmi masakru byli i Poláci z území bývalého Československa. Výpovědi pozůstalých některých z nich se nám podařilo natočit a jsou součástí snímku,“ uvedl scénárista dokumentu a historik Mečislav Borák. „Celé natáčení bylo pro nás všechny hodně silné. V Katyni, Ostaškově a na dalších místech, kde byly objeveny masové hroby a kde jsme točili, nám při natáčení běhal mráz po zádech,“ doplnila jeho slova šéfdramaturgyně centra publicistiky a dokumentu ostravského studia České televize Lenka Poláková. Společně s nimi přijely snímek osobně představit režisérka Petra Všelichová a Otylia Tobolowá z Českého rozhlasu Ostrava, která spolupracovala na scénáři.

Fotogalerie z večera věnovaného dokumentu Zločin jménem Katyň

Po projekci snímku proběhla mezi autory dokumenty a několika desítkami návštěvníků v Salónu Maryška beseda. Dokument vyvolal mezi diváky velký ohlas. „Osobně jsem velmi ráda, že autoři Zločinu jménem Katyň přijali pozvání a zavítali k nám do Salónu. Dokument i jejich vyprávění nenechalo chladného snad žádného z diváků,“ uvedla po skončení večera předsedkyně pořádajícího občanského sdružení Maryška Kamila Smigová. Doplnila, že na diváky velmi zapůsobilo vyprávění pozůstalých i autentické záběry z roku 1940 zachycující exhumaci zavražděných polských zajatců.

Autoři dokumentu si v Bohumíně oficiálně převzali ocenění, které získali na letošním 42. ročníku festivalu Academia Film Olomouc. Na jeho slavnostní zakončení se autoři v dubnu nemohli dostavit. Producent festivalu Petr Vlček, který s Maryškou spolupracuje, proto zorganizoval setkání v Bohumíně, kde ceny oficiálně předal. „Jsem velmi ráda, že se dokument, který mapuje ještě donedávna utajovanou hrůzu kolem vyvraždění polských zajatců, těší takovému zájmu. Na minulost bychom neměli zapomínat a nezapomínají na ni ani potomci zavražděných zajatců. Stále hledají viníky, protože řada z nich ještě žije,“ konstatovala při přebírání ocenění režisérka dokumentu Petra Všelichová. Její slova potvrdil také polský generální konzul Jerzy Kronhold ( foto ), který byl zvláštním hostem večera.

Academia Film Olomouc je nejstarším festivalem, který se v České republice věnuje soustavnému mapování populárně-vědeckého a dokumentárního filmu. Byl založen v roce 1966 ze společné iniciativy Krátkého filmu Praha, Univerzity Palackého a Československé akademie věd. V současnosti je jeho hlavním pořadatelem Univerzita Palackého v Olomouci.

Občanské sdružení Maryška
foto: Táňa Kaizarová
TIP:  vytiskni stránku