Slavíci kamenného mostu pokřtěni
tisková zpráva, publikováno 29. listopadu 2008

BOHUMÍN 2008/11/29 - Slavíci kamenného mostu zacvrlikali při křtu stejnojmenného historického románu bohumínského spisovatele Tomáše Mlynkece. Novou knihu autor představil v Salónu Maryška, kam se v pátek 28. listopadu sešli jeho rodinní příslušníci, přátelé i kamarádi.

Ústřední postavou Slavíků kamenného mostu je sochař Matěj Václav Jäckel (1655 až 1738), který prožil velkou část svého života v Čechách. Tři jeho sochy zdobí pražský Karlův most a jak zjistil Tomáš Mlynkec, sochařovy stopy vedly také na Bohumínsko. Knižnímu vydání předcházelo rozsáhlé pátrání v archivech. Děj se odehrává v 17. století, v době protireformace neboli v období temna. Knih, které by formou románů toto období popisovaly je minimum. U nás se jejich psaní věnoval jen Alois Jirásek.

„Psaní románu předcházelo dlouhé zkoumání dokumentů, hledání pramenů i seřazení získaných informací,“ řekl spisovatel Tomáš Mlynkec a dodal: „Nejcennější podklady, ze kterých jsem při psaní Slavíků čerpal, pocházely z archivů římskokatolické církve.“ Kniha, která vyšla u pražského nakladatelství Motto, má více než 700 stran. Jejího bohumínského křtu se chopili syn spisovatele Michal Mlynkec, kronikář města Bohumína Zdeněk Veselý a Ondřej Maňák, zástupce mladé čtenářské generace.

„Tomáš proseděl při psaní Slavíků kamenného mostu u počítače hodiny. Své myšlenky do Jäckelova osudu zcela ponořil a doslova se nechal životními kroky tohoto sochaře unášet,“ poodhalila zákulisí vzniku knížky spisovatelova manželka Květuše Mlynkecová. „Byla jsem první, kdo četl rukopisy. Stačilo mi pár stránek, abych se na další kapitoly těšila víc a víc,“ dodala Květuše Mlynkecová.


Slavíci kamenného mostu se objevili na knižních pultech už v říjnu. Od té doby si k nim stihli najít cestu první čtenáři. „Zatím jsem přečetla několik desítek stránek a jsem nadšená. Čtu po večerech a stále mě to nutí číst dál,“ řekla při autogramiádě knížky Květa Černotová z Bohumína.

Spisovatel Tomáš Mlynkec se narodil v roce 1952, žije v Bohumíně-Kopytově. Na svém kontě má tři knihy. Všechny mají více či méně spojitost s Bohumínem. Kniha Pálení mrazem vyšla v roce 1982, román Ženy, matky a dcery v roce 2003 a Slavíci kamenného mostu v říjnu roku 2008.

(luk), Občanské sdružení Maryška, foto: Michal Mlynkec TIP:  vytiskni stránku