Lidé v Bohumíně se připojili k protestu Bed-in
tisková zpráva OS Maryška, publikováno 27. května 2009

2009/05/27 BOHUMÍN - Lidé všech generací se dnes odpoledne (středa 27. května) v Bohumíně připojili k celosvětovému protestu proti vzrůstajícímu násilí a sílícímu extremismu. Akci Bed-in zorganizovalo s pomocí studentů občanské sdružení Maryška. Kolemjdoucí buď jen přisedli na okolní lavičky nebo se rovnou ocitli v posteli, tak jako před 40 lety zpěvák John Lennon a jeho žena Yoko Ono, kteří tehdy zvolili stejnou podobu protestu. Akce byla vyjádřením občanského postoje a neměla politický podtext.

Na bohumínském náměstí T. G. Masaryka hráli a zpívali místní studenti stylově v improvizovaných postelích. Aktivně je podpořili také kolemjdoucí, kteří z papíru vystřihovali holubice míru a nechávali si malovat henou mírové vzkazy přímo na tělo. „Chtěli jsme lidi zapojit přímo do dění tak, aby se sami nad událostmi kolem nás a ve světě zamysleli. Cítíme, že násilí a extremismus stoupá a nelíbí se nám to, proto jsme se k celosvětovému protestu připojili. Je skvělé, že se k nám bezprostředně přidali a podpořili myšlenku zástupci mladé, střední i starší generace, kteří procházeli kolem, zastavovali se a ptali se nás na podrobnosti protestu,“ řekla Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

ČTĚTE TAKÉ: 40 let po protestu Johna Lennona a Yoko Ono je ve světě 70 krizových oblastí
ČTĚTE TAKÉ: Jak a proč vznikl v roce 1969 protest zpěváka Johna Lennona a jeho ženy
ČTĚTE TAKÉ: Píše se o nás na webu www.nenasili.cz
ČTĚTE TAKÉ: Připojujeme se také k Světovému pochodu za mír a nenásilí

Organizátoři Bed-in se nechali inspirovat a navazují způsob protestu proti násilí, který zvolili John Lennon a jeho manželka Yoko Ono. Ti v březnu 1969 přímo z postele v hotelovém pokoji prostřednictvím novinářů nenásilnou formou vzkázali světu, jak je důležitá otázka míru a proč je špatně, když bují násilí. 40 let od protestu Johna Lennona a Yoko Ono je podle světové organizace CrisisWatch ve světě 70 krizových oblastí. „Postelový“ happening má na to upozornit. Iniciátorem akce Bed-In je montrealská skupina Peace and Laugh. V různých koutech světa se pokojné protesty konají od března do června.

Happeningem na náměstí zároveň odstartoval projekt výstavy prací mladých umělců z Bohumína a okolí, ke kterým se připojí zkušení malíři i fotografové. „Cílem jejich snažení bude pokusit se uchopit celospolečenské téma a převést jej například na plátno. Výsledné práce se objeví na výstavě, jejímž prostřednictvím se Maryška připojí k další celosvětové akci, k Pochodu za světový mír a nenásilí, který odstartuje 2. října, potrvá 3 měsíce a projde svět od Nového Zélandu až po Jižní Ameriku,“ uvedla Táňa Kaizarová z občanského sdružení Maryška. V Bohumíně se výstava objeví v listopadu, sdružení ji odstartuje happening 2. listopadu, tedy v den, kdy Pochod za světový mír a nenásilí dorazí do Prahy.


Občanské sdružení Maryška
Foto: Lukáš Kania, Petr Pepe Piechowicz www.photopepe.com
TIP:  vytiskni stránku