Error aneb výstava Jany Tesaříkové a Petra Kišky
OS Maryška, publikováno 19. února 2010

2010/02/19 BOHUMÍN - Mladým umělcům budou v únoru a březnu patřit výstavní prostory Salónu Maryška. Kresby pastelem zde představí Jana Tesaříková a fotografie Petr Kiška - spojí je výstava s názvem Error. Jejich práce budou v Salónu k vidění do 23. března vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání ostatních kulturních akcí. Vernisáž výstavy je připravena v pátek 26. února od 18 hodin.

Jana Tesaříková

Chomutovská rodačka Jana Tesaříková nyní žije v Havířově. Často měnila svá působiště v Čechách i na Moravě a tím obohatila svou inspiraci a rozsah tvorby. Své výtvarné činnosti se věnuje  od roku 2007, kdy začala navštěvovat Lidovou konzervatoř v Ostravě pod vedením paní Mgr. Petry Dvořáčkové, kde se pomalu zdokonaluje v olejomalbě, malbě akvarelem, kresbě uhlem a především v kresbě pastelem.

Její obrazy mají svou duši. Přesto, že je obraz pozitivní, najdete v  něm i druhou pesimistickou stránku. „Má tvorba je často zaměřena a inspirována pocity a mnou samotnou. Inspiraci hledám v přírodě a hudbě, která byla donedávna také součástí mého života, jelikož jsem navštěvovala Lidovou školu umění, věnovala se baletu, tanci, choreografii a taktéž tanec vyučovala v taneční škole,“ říká Jana Tesaříková.

Kresba, malba a relaxační tvorba je pro Janu Tesaříkovou podstatnou činností, která ji naplňuje ve všech výtvarných směrech. Je bytostí s velkým spektrem zájmů, jako jsou lezectví, horolezectví, turistika a jízda na kole. Taktéž se věnuje poezii, její básně jsou inspirovány i její výtvarnou činností. Z plátna přenáší své pocity na papír.

Petr Kiška

Petr Kiška se narodil roku 1985 v Havířově milujícím a milovaným rodičům. Po úspěšném probojování se základní školou a pokusu dostat se na školu vojenskou nastoupil na střední hotelovou školu opět v Havířově, kde si své armádní choutky částečně naplnil, protože celé čtyři roky studia podle něj připomínaly předem prohraný boj s leností a pubertou.

Jak sám říká, lenost ho místo na vysokou školu dovedla do různých zaměstnání. O pár let později se s touhou zdokonalovat nově zrozený zájem o fotografii přihlásil na Institut tvůrčí fotografie v Opavě. „Zamiloval jsem si reportážní fotografii, což mě dovedlo k focení několika průvodů neonacistů. Část těchto fotografií byla následně použita v Plzni na výstavě (Neo)nacismus a Komunismus - vymoženosti a zhouba demokracie,“ uvedl Petr Kiška.

Zálibu v portrétní fotografii Petr částečně zužitkoval výstavou v klubu 21 v Praze a následně i na prvním ročníku ozvěn queer filmového festivalu Mezipatra v kavárně Atlantik v Ostravě.

občanské sdružení Maryška
Foto: archiv umělců
TIP:  vytiskni stránku