Maryška dává prostor mladým talentovým umělcům
OS Maryška, publikováno 5. března 2010

2010/03/05 BOHUMÍN - Niterní prožitky i nálady mladé malířky a realistické reportážní fotografie mladého fotografa jsou v těchto dnech k vidění v Salónu Maryška. Až do 23. března tady vystavuje obrazy Jana Tesaříková a fotografie Petr Kiška (oba Havířov). Výstava nazvaná „Error“ je dalším počinem mladých umělců, kterým sdružení Maryška dává prostor ve svém volnočasovém Klubu U létající ryby. Výstavu můžete vidět vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin.

Jana Tesaříková se v Bohumíně představila s obrazy, které mají svou duši. Přesto, že je obraz pozitivní, najdete v něm i pesimistickou stránku. „Má tvorba je často zaměřena a inspirována pocity a mnou samotnou. Inspiraci hledám v přírodě a hudbě, která byla donedávna také součástí mého života, jelikož jsem navštěvovala Lidovou školu umění, věnovala se baletu, tanci, choreografii a taktéž tanec vyučovala v taneční škole,“ říká Jana Tesaříková.

Realistické fotografie, které vybízejí k zamyšlení a zároveň provokují, v Maryšce vystavuje pětadvacetiletý rodilý Havířovák Petr Kiška. „Zamiloval jsem si reportážní fotografii, což mě dovedlo k focení několika průvodů neonacistů. Část těchto fotografií byla následně použita v Plzni na výstavě (Neo)nacismus a Komunismus - vymoženosti a zhouba demokracie. Fotografiemi se snažím diváka vyburcovat k tomu, aby nad tím, co vidí, přemýšlel a řekl si, zda je to v pořádku nebo ne,“ uvedl Petr Kiška.

Bohumínská výstava probíhá pod patronátem Klubu U Létající ryby. Sdružení Maryška jej před časem založilo právě na podporu mladých talentovaných umělců a smysluplného vyžití volného času mládeže. „Jsem ráda, že se nám daří do Bohumína lákat mladé a navíc talentované tváře. Ti, kteří už u nás vystavovali, na sebe nabalují další mladé lidi a to je moc dobře. V letošním roce chceme takových mladých talentovaných lidí v Bohumíně představit ještě několik,“ podotkla předsedkyně občanského sdružení Maryška Kamila Smigová.

Klub U Létající ryby je společným projektem sdružení Maryška a Domu dětí a mládeže Bohumín. Pod jeho patronátem v Salónu působí například malíři, kteří se scházejí každou neděli a učí se malovat pod dohledem malíře Jiřího Gregra.


občanské sdružení Maryška
Foto: archiv Jany Tesaříkové
TIP:  vytiskni stránku