Výstava na téma Nebýt na světě zbytečný
OS Maryška, publikováno 12. dubna 2010

2010/04/12 BOHUMÍN - Komorní výstava obrazů a fotografií dvojice autorů, kteří se narodili s diagnózou Downův syndrom, bude zahájena v pátek 16. dubna v galerii Maryška na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně. Obrazy a texty Jiřího Šedého a fotografie Stanislava Buriana promlouvají o tom, že oba prožívají život plnohodnotný a šťastný. Dokážou obohatit druhé o svůj čistý, naivní pohled na svět kolem sebe. Umí se podělit o kousek sdílené krásy, štěstí, radosti i naděje, že nikdo na světě není zbytečný. Výstava bude v Salónu k vidění do 13. května.

Výstava se koná při příležitosti Světového dne Downova syndromu, který je každoročně stanoven na 21. března. V datu je zašifrovaná charakteristika této genetické nehody, při níž se 21.chromozom v buňkách objevuje 3x (místo 2x). Na výstavě se návštěvníci mohou dovědět více o mýtech a faktech týkajících se právě Downova syndromu (zda-li je DS ojedinělá genetická porucha (?), jedná-li se o těžké mentální postižení (?), patří-li lidé s DS do ústavů (?), jsou-li schopni citově vyzrát (?) atd.).

Výstavu pořádá Ovečka, o.p.s. poradna Vsetín, sdružující rodiny a přátele dětí s Downovým syndromem, za podpory Apoštolské církve ve Vsetíně. Ovečka, o. p. s. - poradna Vsetín, vznikla na podzim loňského roku. Do náplně této obecně prospěšné společnosti patří například organizování společných setkávání rodin za účelem vzájemné podpory a pomoci, zajišťování osvěty majoritní společnosti mimo jiné prostřednictvím propagačních materiálů, akcí, přednášek, výstav apod. Ve spolupráci s odborníky se Ovečka, o. p. s. snaží o začleňování dětí s Downovým syndromem do běžné občanské společnosti.

Stanislav Burian (1961) Dvacet let, až do roku 1990, žil v Ústavu sociální péče v Kyjově. Po návratu domů, do Telče, se začal ve svých třiceti letech věnovat fotografování. Zájem v něm podnítil zejména jeho dědeček, telčský fotograf Josef Vávra. (Profesionální fotografkou je i Stanislavova matka, Helena Burianová.) Objektivem svého fotoaparátu zachycuje především veduty a zákoutí samotného historického města, ale jeho pozornost upoutávají i malebné scenérie okolí a přitahují jej působivá zastavení v krajině - osamělé památeční stromy, sochy, kříže aj.

Jiří Šedý (1976) Pochází z Českomoravské vysočiny (Hlinsko v Čechách) a v současnosti žije s rodinou v Kadani. Věnuje se malování, psaní, četbě, sportu aj. Rád cestuje (poznal velkou část Evropy, navštívil Afriku a Ameriku). V četných aktivitách ho s láskou podporuje matka, PhDr. Vlasta Šedá. Spolu s ní připravuje přednášky o vlivu výtvarných technik na rozvoj dítěte s Downovým syndromem, realizuje výstavy a výtvarné dílny. Založili spolu agenturu podporovaného zaměstnávání. Ve spolupráci s Ovečkou, o.p.s. vystavuje obrazy po celém Jihočeském kraji a nyní i na Moravě. Vydal několik knih; např. Trochu něhy, Citlivost barevného slunce, Hledání, Babiččiny pohádky atd. V roce 2002 obdržel Cenu Olgy Havlové.

"Štěstí je všude tam, kde není samota. Kde je mnoho lidí, které mám rád. Tam svítí slunce a není to slunce obyčejné. To slunce hřeje a ukazuje mi cestu. Na té cestě nikdy nejsem sám. Ta cesta vede k tvému srdci, človíčku, a ty uvěříš, že i já jsem ČLOVĚK." Jiří Šedý

Výstava pod názvem Nebýt na světě zbytečný se už uskutečnila například v Českých Budějovicích, Vyšším Brodě, Hluboké nad Vltavou, Prachaticích, Dačicích, Volyni, Vsetíně a na řadě dalších míst. V Bohumíně ji můžete v Salónu Maryška vidět od 16. dubna do 13. května 2010, vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání kulturních akcí.

občanské sdružení Maryška TIP:  vytiskni stránku