Rekonstrukce kapličky Panny Marie Bolestné
Občanské sdružení Maryška informuje o projektu na záchranu kulturní památky

Takto kaplička vypadala těsně před zahájením rekonstrukce
fakta o Kapli Panny Marie Bolestné
   cholerová kaple vznikla v roce 1831 jako
   součást areálu bývalého epidemického hřbitova

finanční prostředky poskytli
   na opravu kapličky získala Maryška dotace od
   Nadace VIA a Města Bohumína

slavnostní předání kapličky
   znovuotevření opravené epidemiologické
   kaple proběhlo ve čtvrtek 28. října 2004

lidé, kteří stáli v pozadí ...
   velký podíl na tom, že mohla být kaple
   zrekonstruována, má nespočet dobrovolníků

kaplička kontra média
   o projekt na záchranu kulturní památky
   se zajímala média z Bohumína i okolí ...



   fotografie poskytli:
   Petr Šablatura (Občanské sdružení Bart)
   noviny Oko (Městský úřad Bohumín)



  Fakta o kapli Panny Marie Bolestné

Epidemiologická kaple Panny Marie Bolestné "tzv. pod vodojemem" ve Starém Bohumíně byla postavena a do roku 1950 prokazatelně udržována z darů místních věřících.

  
Zrekonstruovaná kaplička byla přejmenována na Kapli Anděla strážného
Její počátky sahají snad do roku 1831, kdy právě v těchto místech byli hromadně (pro nedostatek místa na tehdejším hřbitově nacházejícího se v těsné blízkosti starobohumínského farního kostela) pohřbeni starobohumínští občané, kteří v té době podlehli nákaze cholery.

Do dnešních dnů se nám tato drobná sakrální stavba dochovala jen díky tomu, že plány hrušovského architekta Antona Schiebela ze dne 20. června 1913 na výstavbu nové novogotické kaple nebyly díky celosvětovým válečným konfliktům nikdy plně realizovány (byly vybudovány pouze základy).

Z důvodu toho, že se kaple nachází u jedné z pomyslných "bran" do Starého Bohumína, byla po poslední rozsáhlé rekonstrukci svěřena do ochrany Andělu strážnému (nyní tedy Kaple Anděla strážného) - toho, který chrání nejenom všechny zdejší obyvatele ale i návštěvníky a každý, kdo bude cítit "potřebu" (např. jako výraz poděkování, prosby, ...) si zde může umístit svého malého andílka.

Mgr. Jan F. Teister, kronikář římskokatolické farnosti Starý Bohumín


  Finanční podpora projektu
nadace VIA

Nadace VIA vznikla v roce 1997 a navázala na činnost české pobočky americké nadace The Foundation for a Civil Society, která působila v České republice od r. 1990. Od svého vzniku do konce roku 2001 rozdělila Nadace VIA 682 grantů v celkové výši 38 437 113 korun.

Nadace VIA podporuje rozvoj dobrých vztahů a spolupráci mezi neziskovými organizacemi, obecními samosprávami a podnikateli. Usiluje také o rozvoj neziskových organizací nebo podporu dárcovství, bez kterého by mnohé organizace nemohly existovat.




město BOHUMÍN

Udržovací práce na kapli Panny Marie Bolestné naplánovalo město Bohumín na léto roku 2004. Již v březnu 2004 se však neznámý vandal postaral o poškození dřevěných dveří kaple, když vylomil jejich horní část. Město proto uvítalo iniciativu OS Maryška a řady dobrovolníků a prostřednictvím mimořádného příspěvku ve výši 25 tisíc korun akci na záchranu této kulturní památky podpořilo.


  Slavnostní předání zrekonstruované kapličky

Epidemiologická kaple z roku 1831, která stojí na místě posledního odpočinku desítek obětí epidemie moru, byla 28. října 2004 posvěcena a pokřtěna na kapli Anděla strážného. Mohlo se tak stát díky aktivitě občanského sdružení Maryška, které sehnalo peníze, podnítilo zájem dobrovolníků a připravilo pro Starobohumínské krásné překvapení.

  
  
V pozadí kaple stojí dřevěný kříž režiséra Miloše Zábranského
V prostoru, kde měla stát v roce 1913 nová kaplička (díky první světové válce zde tehdy vznikly jen základy), byl vztyčen dřevěný kříž, který vznikl na Bohumínských léto-kruzích v roce 2001. Jeho autorem je známý režisér Miloš Zábranský.

Před křížem je kámen s pamětní deskou a nápisem Obětem epidemie cholery. Kaple Anděla strážného upoutá v zeleni malého parčíku nejen novou omítkou a střechou. Nová tepaná mříž Vítězslava Malchara ochrání kapli před vandaly, vnitřní kovová plastika Anděla strážného je dílem Tomáše Szwancara a vznikla na Léto-kruzích Bohumín 2004. Aktivisté Maryšky nezapomněli na venkovní posezení poutníků, kteří sem zavítají a budou chtít strávit chvíli v rozjímání. Při slavnostním předání kaple byla na dvou tabulích poprvé zveřejněna jména těch, kteří zde byli v letech 1830 až 1832 pohřbeni.

"Doufáme, že se nám podaří v budoucnosti vytesat všech téměř dvě stě jmen do pamětní desky, která zde bude připomínat jejich památku," řekla Kamila Smigová široké veřejnosti, která se ve velkém počtu zúčastnila pokřtění kapličky. Ocenila spolupráci města při přípravě projektu, který na opravu přinesl peníze z fondu VIA (pětapadesát tisíc korun). Město přidalo pětadvacet tisíc a vše ostatní bylo v rukou dobrovolníků. Opravy byly prováděny velmi citlivě s ohledem na charakter objektu a podle přísných pokynů Národního památkového ústavu v Ostravě. O záchranu kaple Anděla strážného se postarali jak členové občanského sdružení, tak zástupci starobohumínské farnosti, mladí ochránci přírody i další dobrovolníci z řad bohumínských občanů.

František Krejzek, redaktor bohumínských městských novin Oko


  Lidé, kteří stáli v pozadí rekonstrukce ...
připravujeme ...


  Kaplička kontra média

Kaple se opravuje díky aktivnímu přístupu bohumínských občanů
publikováno v městských novinách Oko č. 15/2004
Město Bohumín naplánovalo letos v létě udržovací práce na kapli Panny Marie Bolestné ve Starém Bohumíně. Již v březnu se však neznámý vandal postaral o poškození dřevěných dveří kaple, vylomil jejich horní část a město jako majitel se muselo postarat o nápravu.

celý článek

Cholerová kaple nedaleko nemocnice ve Starém Bohumíně je drobnou stavbou v areálu bývalého epidemického hřbitova z r. 1831, kdy vypukla velká cholerová epidemie. V roce 1925 byly vypracovány plány na kapli novou, ale byly pouze položeny základy, které se nacházejí za kapličkou.

Občanskému sdružení Maryška z Bohumína se stav této památky nelíbil a poslalo projekt na její opravu do programu "Záchrana drobných památek místního významu", který vyhlásila nadace VIA a je financovaný z Fondu kulturního dědictví. Podařilo se jim získat dotaci ve výši úctyhodných 55 tisíc Kč. Díky ní, spolu s mimořádným příspěvkem města ve výši 25 tisíc Kč, je umožněna mnohem větší oprava, než byla původně v plánu. Kaplička dostane nejen nový kabát a dveře, ale prokoukne i prostranství kolem ní. Rozpočet akce se pohybuje kolem 86 tis Kč.

Na ochranu proti násilnému vniknutí nenechavců budou pro jistotu namontovány mříže. Nově zde bude také umístěn náhrobní kámen se jmény starobohumínských občanů, kteří podlehli epidemii cholery v roce 1831. Práce začaly začátkem července a v současné době jsou prováděny úpravy okolí kaple, které nevyžadují souhlas Národního památkového ústavu v Ostravě. Práce na venkovních i vnitřních úpravách kaple nebyly zatím započaty, ačkoli je vše připraveno - dobrovolní pracovníci z řad občanského sdružení, starobohumínské farnosti, mladých ochránců přírody i dalších bohumínských občanů, finance i materiál. Opravy musejí být prováděny s velkou citlivostí, s ohledem na charakter objektu a dle přísných pokynů památkářů. To je hlavním důvodem, proč se kaple ještě nezačala opravovat. Nejpozději koncem srpna bude vyjádření Národního památkového ústavu k dispozici a opravy bohumínské památky mohou začít.

Ing. Věra Vzatková, Městský úřad Bohumín

Opravenou kapli odhalí na státní svátek
tisková zpráva MěÚ v Bohumíně, říjen 2004
Epidemiologická kaple ve Starém Bohumíně bude ve čtvrtek 28. října v 10.45 hodin po čtyřměsíčních opravách slavnostně znovuotevřena. Společně s kapličkou bude odhalen také nový památník obětem epidemie cholery se jmény starobohumínských občanů, kteří choleře v roce 1831 podlehli.

celý článek

Kaple je kulturní památkou a stojí v areálu bývalého epidemického hřbitova. Pochází z roku 1831, kdy v Bohumíně vypukla velká cholerová epidemie. V roce 1913 byly vypracovány plány nové kapličky, ale projekt nebyl kvůli první světové válce nikdy dokončen. Byly zde pouze položeny základy, které se nacházejí za kapličkou.

Kaplička nebyla v dobrém stavu, a tak podalo bohumínské občanské sdružení Maryška ve spolupráci s městem projekt na její opravu do programu "Záchrana drobných památek místního významu", který vyhlásila nadace VIA a který je financován z Fondu kulturního dědictví. Sdružení se podařilo z tohoto programu získat na rekonstrukci dotaci ve výši 55 tisíc korun. Město navíc přispělo na udržovací práce mimořádným pětadvaceti tisícovým příspěvkem, což vedlo ještě k rozsáhlejším opravám, než bylo původně v plánu.

Kaplička dostala nejen nový kabát a dveře, ale upraveno bylo i prostranství kolem ní. Na ochranu proti násilnému vniknutí vandalů byla drobná stavba opatřena i mřížemi. Opravy byly prováděny velmi citlivě s ohledem na charakter objektu a podle přísných pokynů Národního památkového ústavu v Ostravě. O její záchranu se postarali jak členové občanského sdružení, tak zástupci starobohumínské farnosti, mladí ochránci přírody i další dobrovolníci z řad bohumínských občanů.

Mgr. Lucie Balcarová,
tisková mluvčí Městského úřadu v Bohumíně

Opravená kaple byla odhalena
Mladá Fronta Dnes, 29. října 2004
Po čtyřměsíčních opravách byla ve čtvrtek 28. října 2004 slavnostně otevřena kaple v areálu bývalého epidemického hřbitova ve Starém Bohumíně. Současně s kapličkou byl odhalen také nový památník obětem epidemie cholery z roku 1831. (vfn)