Léto-kruhy 2004: Historie Bohumína a Labyrint živlů
multižánrový festival, 21. až 28. srpna 2004, náměstí ve Starém Bohumíně

"Z historie města našeho výstavu zajímavou zhlédnouti můžete, na staré, zapomenuté, ale krásné a vzácné věci se podíváte ..." - takto lákali obyvatele Bohumína i širokého okolí organizátoři festivalu Léto-kruhy k návštěvě Starého Bohumína. Zde se ve dnech 21. až 28. srpna uskutečnil 4. ročník této multikulturní akce, tentokrát s podtituly Putování historií Starého Bohumína a Labyrint živlů v nás i kolem nás ...

Vítejte ve Starém Bohumíně ...
Hodiny na věži kostela Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně ukazovaly něco málo po devatenácté hodině, když se veřejnosti poprvé otevřely dveře celotýdenní výstavy nazvané Paměť města. Návštěvníci se mohli prostřednictvím řady historických předmětů, dobových fotografií, nábytku nebo nádobí, nechat vtáhnout do doby, ve které žili naši předkové. Prostory přízemí domu číslo 7 na starobohumínském náměstí nabídly ke shlédnutí kromě jiného také dobovou výzbroj hasičů, původní lampy osvětlení náměstí nebo sochy starobohumínské i kopytovské Madony. Stranou zájmu nezůstal ani hraniční kámen z doby Marie Terezie, nalezený na meandrech řeky Odry. Nepsanou královnou výstavy se stala parní hasičská stříkačka ze samotného počátku 20. století.


První srpnový večer ve znamení Léto-kruhů
První ze srpnových večerů patřících festivalu Léto-kruhy, se podobně jako výstava nesl také v historickém duchu. V krátkých scénkách ochotníků zavítala na náměstí Svobody například hraběnka Marie Roudnická, starobohumínský starosta Carl Ott a další osobnosti, které ve městě žily na přelomu 19. a 20. století. Stovky obyvatel Starého Bohumína i širokého okolí se mohly posléze projet ulicemi našeho města tramvajemi. Umožnila jim to videoprojekce zachycující vzestup a pád tramvají, které více než osmdesát let tvořily nedílnou součást života v bohumínských ulicích.


Řezbářský plenér, dětská tvůrčí dílnička a kovářská dílna
Hlavním symbolem Léto-kruhů se během uplynulých ročníků stal dřevořezbářský plenér, zdárně doplňovaný prožitkovou tvůrčí dílničkou pro děti. Dláta a pily mistrů řezbářů se přímo na náměstí poprvé dotkly lipového dřeva již v sobotu 21. srpna dopoledne a nezastavily se plných osm dní. Stejně dlouho působila opodál také tvůrčí dílnička. Malé i velké umělce spojilo na starobohumínském náměstí motto Labyrint živlů v nás i kolem nás. Čtvrtý ročník vnesl do multižánrového festivalu na konci prázdnin kromě změny místa konání také několik novinek a zpestření. Kdo chtěl, mohl si přímo pod lípami poblíž sochy svatého Jana Nepomuckého pořídit svůj vlastní portrét. Na opačném konci náměstí prozměnu předváděl své řemeslo umělecký kovář Tomáš Szwanczar.


Večerní a odpolední programy ve znamení hudby, tance a dobrodružství
Dřevořezbářskému plenéru, dílničce i výstavě v průběhu týdne zdárně sekundovalo hned několik doprovodných akcí. Kupříkladu podvečer úterý 24. srpna 2004 byl laděn do cestovatelského tónu. O ten se postaralo vyprávění cestovatele Petra Piechowicze. Prostřednictvím diaprojekce a svých zážitků přenesl posluchače do afrického Mali, kam v roce 2003 podnikl expedici. Na své si přišli také milovníci dechovky - méně i více známé skladby jim zahrál orchestr Bochemie pod taktovkou Václava Wnetrzaka. Přátele poezie prozměnu potěšil literárně laděný večer a recitace ze sbírky básní Jiřího Grégra. Předposlední z večerů ve znamení Léto-kruhů se prozměnu nesl v tanečním duchu. Řecký folklór nejprve představil soubor Nea Elpida z Bohumína. Poodhalit roušku tajemství dalekého orientu pak umožnilo vystoupení ostravské formace Pouštní růže - jejich břišní tance inspirovaly nejednoho přítomného diváka. V průběhu týdne vystoupil také písničkář Jaroslav Holeš, bohumínská formace Oderberg a voltižní skupina Děti a koně ze Starého Bohumína.


LIPOVÁ VÍLA (Helena Červenková)

V nitru kmene víla v zajetí
oděná do dřeva, čekala staletí
až přišla ke slovu dláta, pila
řezbářův um, mužná síla

Při tanci s dláty kráska ožívá
do ticha náměstí se palice ozývá
ještě pár dloubů do voňavého dřeva
před mistrem stojí odkletá děva

Strom žíti nemohl, už nemaje síly
krásu svou převtělil do lipové víly
Závěrečný večer 4. ročníku festivalu
Osmidenní putování labyrintem živlů a historií Bohumína uteklo jako voda - nastal čas rozloučit se s dalším ročníkem festivalu, který se za dobu své existence stal již neodmyslitelnou tečkou za letními prázdninami. Stovky návštěvníků uvítalo na náměstí ve Starém Bohumíně trio z pořádajícího občanského sdružení Maryška - Kamila Smigová, Květa Mlynkecová a Nataša Zelková. Ve své úvodní řeči zhodnotily uplynulý řezbářský plenér, dětskou dílničku, doprovodné akce a samozřejmě že nechyběla ani slova díků.

Lipová víla - tak se jmenovala báseň Heleny Červenkové, kterou autorka poděkovala řezbářům za jejich práci a zároveň uctila stromy i dřevo. Páni umělci se posléze osobně představili publiku a společně s nimi také sochy, které pod jejich rukama plných osm dní vznikaly.

Dřevořezbářský plenér tentokrát zplodil čtyři skulptury:

  • "Bránu živlů" Petra Šablatury z Bohumína,
  • "Vodu" Zbyňka Pluhaře z Vizovic,
  • "Tanec živlů" Jaroslava Théra z Bohumína,
  • "Charis - Boží smích" Josefa Franka z Českého Těšína.

Vystavena obdivu návštěvníků byla také soška Anděla, která vznikla v kovářské výhni Tomáše Szwanczara. O hudební program se v průběhu večera postaral Tomáš Kočko a jeho orchestr z Valašského Meziříčí, dále kapela Bublavá Sova z Orlové a bohumínská formace Mezi námi.

Výsledky své celotýdenní práce za svitu vlastnoručně vyrobených lucerniček představili na náměstí také děti z tvůrčí dílničky. Pod vedením Kamily Tjokordové putovali labyrintem živlů, který udělal za 4. ročníkem festivalu Léto-kruhy definitivní tečku.

hlavní pořadatel festivalu Léto-kruhy 2004: OS Maryška
akci podpořilo Město Bohumín * mediální partner: videostudio TV Marko

Lukáš Kania, TV Marko a TIK Bohumín (www.tvmarko.cz)