Léto-kruhy 2004: Historie Bohumína a Labyrint živlů
|
multižánrový festival, 21. až 28. srpna 2004, náměstí ve Starém Bohumíně
|
![]()
Vítejte ve Starém Bohumíně ...
První srpnový večer ve znamení Léto-kruhů První ze srpnových večerů patřících festivalu Léto-kruhy, se podobně jako výstava nesl také v historickém duchu. V krátkých scénkách ochotníků zavítala na náměstí Svobody například hraběnka Marie Roudnická, starobohumínský starosta Carl Ott a další osobnosti, které ve městě žily na přelomu 19. a 20. století. Stovky obyvatel Starého Bohumína i širokého okolí se mohly posléze projet ulicemi našeho města tramvajemi. Umožnila jim to videoprojekce zachycující vzestup a pád tramvají, které více než osmdesát let tvořily nedílnou součást života v bohumínských ulicích.
Řezbářský plenér, dětská tvůrčí dílnička a kovářská dílna Hlavním symbolem Léto-kruhů se během uplynulých ročníků stal dřevořezbářský plenér, zdárně doplňovaný prožitkovou tvůrčí dílničkou pro děti. Dláta a pily mistrů řezbářů se přímo na náměstí poprvé dotkly lipového dřeva již v sobotu 21. srpna dopoledne a nezastavily se plných osm dní. Stejně dlouho působila opodál také tvůrčí dílnička. Malé i velké umělce spojilo na starobohumínském náměstí motto Labyrint živlů v nás i kolem nás. Čtvrtý ročník vnesl do multižánrového festivalu na konci prázdnin kromě změny místa konání také několik novinek a zpestření. Kdo chtěl, mohl si přímo pod lípami poblíž sochy svatého Jana Nepomuckého pořídit svůj vlastní portrét. Na opačném konci náměstí prozměnu předváděl své řemeslo umělecký kovář Tomáš Szwanczar.
Večerní a odpolední programy ve znamení hudby, tance a dobrodružství Dřevořezbářskému plenéru, dílničce i výstavě v průběhu týdne zdárně sekundovalo hned několik doprovodných akcí. Kupříkladu podvečer úterý 24. srpna 2004 byl laděn do cestovatelského tónu. O ten se postaralo vyprávění cestovatele Petra Piechowicze. Prostřednictvím diaprojekce a svých zážitků přenesl posluchače do afrického Mali, kam v roce 2003 podnikl expedici. Na své si přišli také milovníci dechovky - méně i více známé skladby jim zahrál orchestr Bochemie pod taktovkou Václava Wnetrzaka. Přátele poezie prozměnu potěšil literárně laděný večer a recitace ze sbírky básní Jiřího Grégra. Předposlední z večerů ve znamení Léto-kruhů se prozměnu nesl v tanečním duchu. Řecký folklór nejprve představil soubor Nea Elpida z Bohumína. Poodhalit roušku tajemství dalekého orientu pak umožnilo vystoupení ostravské formace Pouštní růže - jejich břišní tance inspirovaly nejednoho přítomného diváka. V průběhu týdne vystoupil také písničkář Jaroslav Holeš, bohumínská formace Oderberg a voltižní skupina Děti a koně ze Starého Bohumína.
Osmidenní putování labyrintem živlů a historií Bohumína uteklo jako voda - nastal čas rozloučit se s dalším ročníkem festivalu, který se za dobu své existence stal již neodmyslitelnou tečkou za letními prázdninami. Stovky návštěvníků uvítalo na náměstí ve Starém Bohumíně trio z pořádajícího občanského sdružení Maryška - Kamila Smigová, Květa Mlynkecová a Nataša Zelková. Ve své úvodní řeči zhodnotily uplynulý řezbářský plenér, dětskou dílničku, doprovodné akce a samozřejmě že nechyběla ani slova díků. Lipová víla - tak se jmenovala báseň Heleny Červenkové, kterou autorka poděkovala řezbářům za jejich práci a zároveň uctila stromy i dřevo. Páni umělci se posléze osobně představili publiku a společně s nimi také sochy, které pod jejich rukama plných osm dní vznikaly. Dřevořezbářský plenér tentokrát zplodil čtyři skulptury:
Vystavena obdivu návštěvníků byla také soška Anděla, která vznikla
v kovářské výhni Tomáše Szwanczara. O hudební program se v průběhu
večera postaral Tomáš Kočko a jeho orchestr z Valašského Meziříčí,
dále kapela Bublavá Sova z Orlové a bohumínská formace Mezi námi.
akci podpořilo Město Bohumín * mediální partner: videostudio TV Marko Lukáš Kania, TV Marko a TIK Bohumín (www.tvmarko.cz) |