Maryškův Salón 2005
multikulturní přehlídka českých a polských tvůrců, 3. a 4. června 2005

Multižánrový festival Maryškův salón se převlékl do mezinárodního kabátu. Přehlídka tvorby bohu-mínských a nově také polských výtvarných umělců vypukla v prostorech občanského sdružení Maryška a jeho okolí na náměstí T. G. Masaryka v pátek 3. června od 15 hodin. Třetí ročník této akce nesl podtitul výpravná, hudební a prožitková dílna bez věkového omezení.

Tradiční červnovou přehlídku odstartovala Dětská paleta. Malí výtvarníci v rámci prožitkové dílničky malovali postavy z pohádek Hanse Christiana Andersena. Zároveň byly vystaveny také nejlepší práce soutěže, kterou vyhlásila bohumínská městská knihovna u příležitosti 200. výročí narození tohoto dánského malíře.


V podvečer prvního festivalového dne proběhla vernisáž výstavy česko - polských výtvarníků. Expozici připravilo občanské sdružení Maryška ve spolupráci s polským spřáteleným městem Zebrzydowice. Bohumín reprezentovali mladá talentovaná malířka Eva Rozkošová, výtvarníci Jiří Grégr, Rudolf Opatřil a fotografové Ladislav Pekárek a Iveta Mutinová. Polské Zebrzydowice zastoupila svými obrazy malířka Maria Piech.


K vidění byly také výrobky z polského festivalu Keramika bez hranic 2004. "S polskými přáteli máme velmi dobré vztahy. Naše akce a festivaly, jako je Salón nebo srpnové Léto-kruhy, již několikrát opakovaně navštívili. Letos jsme jim v rámci dvoudenního festivalu poprvé nabídli aktivní účast," uvedla Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška. Dodala, že výstava trvala v prostorech sdružení na náměstí T. G. Masaryka až do 3. července.


související články:
> podrobný program dvoudenního festivalu Maryškův salón 2005
> reportáž TIK Bohumín z průběhu akce, vysílání č. 24/2005 (VIDEO)


Dalším bodem z pátečního programu Maryškova salónu bylo vystoupení skupiny Andruszi z PZKO ve Skřečoni. Ti se návštěvníkům představili v polsko-českém nářečí zvaném "gvara". Tečku za prvním dnem festivalu udělalo ve 21 hodin Stínové divadlo dětské tvůrčí dílničky Kamily Tjokordové.


Maryškův Salón trval v pátek 3. června od 15 do 22 hodin, v sobotu 4. června pak od 10 do 19 hodin. Po oba dny multižánrové přehlídky byla opět k dispozici Kniha příštím generacím. Archy z ručního papíru, na kterých mohli návštěvníci zanechávat své vzkazy, byly součástí také předcházejících ročníků festivalu. V současné době má kniha přibližně stovku vzkazů, ve kterých jsou například úvahy nad smyslem života a nad tím, jaký bude náš svět za dvacet, padesát, sto let.

Festival obohatily ukázky práce bohumínských řezbářů, malířů nebo fotografů, které doplnili autoři původní prózy i poezie. Nechyběla ani vystoupení dětí z kytarového kroužku Domu dětí a mládeže nebo bohumínských písničkářů.

Lukáš Kania, tiskový mluvčí OS Maryška