autorská tvorba

sdružení MARYŠKA
náměstí T. G. Masaryka
e-mail: info@maryska.cz
poštovní adresa:
Šunychelská 56, PSČ 735 81
URL: http://www.maryska.cz

ukázky autorské prózy na prosinec

Olga Matzenka _ Fikrlová

Návštěva bratrů

Bylo mi čtrnáct. Obarvila jsem si vlasy na žluto, džíny na červeno a dostala za to od mámy pár facek. „Proč musíš být tak výstřední? "lkala neustále a dodávala důrazně, co tomu řeknou lidi!
Nějak mně to vždycky bylo jedno. Byla jsem mladá, četla, kreslila a psala, cítila se rozverně a život mě bavil. Pak jednou přišla máma ráno z práce dřív domů a brečela. Po ulici pod našim oknem řinčely tanky. Nechápala jsem , proč tak pláče. Je tu okupace, Olunko,“ řekla a pohladila mě po tváři. Potom se moji hlavu položila do klína a vzlykala ještě víc.
„Já jim tak věřila," štkala dále maminka. „Já ne!“ vstoupil do kuchyně děda. Potom jsme plakali všichni. Toho dne jsme nešli do školy. Někde sehnali bílou barvu a psali na chodníky : Soldaty iditě damoj. Zdes vas ne nado!
Matka mě varovala, ať sedím doma a neblbnu, že se mi něco stane. Nám to bylo jedno. Jako správní balíci z malého města jsme věřili kecům o míru na věčné časy a přátelství. Víra umocněná strachem rodičů říci nám pravdu. To bylo kruté pubertální zklamání.
Na náměstí bylo srocení, mezi tím někdo fotografoval a moje kamarádka Alice mi řekla, že táta je u nich a stejně na tebe všechno ví. Nechápala jsem. Nebylo ,co vědět a kdože byl ten její táta???? Dědeček mi pak vysvětlil, že konfident STB.
Školní rok začal rozpačitě. Všude vládl smutek. Ruštináři mlčeli a učili nás, co museli. Zdvihala se vlna odporu. Marně.
Maminka jednou přišla zase domů z práce dřív a říkala se, že to byl omyl, že jsme byli osvobození, že vojska nám přišla pomoci od nebezpečí kapitalismu , ať si to pamatuju a mlčím!!! Hlásili to prý v rádiu.
Začali jsme navštěvovat taneční a prožívali první lásky. Ale něco mě hlodalo uvnitř. To když jsem se potkala se skupinou intošů z Prahy.
Máme se stala jednatelkou KSČ, dědeček byl hospitalizován s depresí a babička nadávala. Tajně pila rum a začala kouřit. Já jsem začala také tajně kouřit. Prožívala první lásku, studovala střední školu, četla a psala a publikovala básně.
Tehdy mě zajímala více teorie –ismů než politika. Do doby, než jsem předložila první básnickou sbírku k vydání. „Je dobrá, ale málo angažovaná, soudružko,“ řekli mně tenkrát renomovaní redaktoři…..

TIP: mrkněte se ukázky autorské poezie
stránky věnované autorské tvorbě

publikováno: , tisknout stránku, zpět