tiskové zprávy

sdružení MARYŠKA
náměstí T. G. Masaryka
e-mail: info@maryska.cz
poštovní adresa:
Šunychelská 56, PSČ 735 81
URL: http://www.maryska.cz

Dobové oblečení připutovalo do Maryšky z Polska

Pátrání po všem dobovém, co má souvislost s tradicemi oblékání a krojů ve Slezsku, přináší první výsledky. Maryšce se ozvali dokonce lidé ze sousedního Polska. Výzvu na téma „Máte-li doma staré dobové oblečení či jeho součásti“ zveřejnil vlastivědně-etnografický klub při OS Maryška, který usiluje o vytvoření přesně repliky Bohumínského kroje.

Výzvu pozorně četla paní Jolanta Bogocz, která si přečetla článek v novinách ve Wodzislawi. „Paní zavolala a dojela se synem přímo do Bohumína. Dovezla bílý vyšívaný fěrtušek po své prababičce, která měla vazby na Bohumín. Vlastnila na české straně pole a měla tady předky,“ přiblížila vzácnou návštěvu Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška. Paní Jolanta dovezla také další drobnosti, například kousky krajek, staré knoflíky a různé.

Paní Jolanta Bogocz je zatím první, kdo se nám přihlásil z Polska. Mnoho bavlnek, nití, výšivek, ubrusů a dalších dobových textilních výrobků přinesly pro potřeby vlastivědně-etnografického klubu zejména starší ženy z Bohumína. „Měly radost, že o ty věci má někdo zájem a že neskončí v kontejneru. My jim za vše děkujeme,“ dodala Kamila Smigová.

Zájemci mohou klub kontaktovat na číslech 776 577 722 (Kamila Smigová) a 739 036 902 (Alena Krobotová), případně se v úterý a ve čtvrtek v době od 15 do 18 hodin zastavit osobně v Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka v Novém Bohumíně. „Při úklidu nebo vypořádání pozůstalosti se zpravidla najde spousta starých věcí. Ne každá musí zákonitě skončit na smetišti. Staré látky, dekorační textilní materiály i celé kusy oblečení místně s Bohumínem spojené jsou pro nás doslova pokladem. Chceme o něj pečovat a předat tak kus tradic dalším generacím,“ prohlásila vůdčí osobnost klubu Alena Krobotová.

Vlastivědně-etnografický klub je otevřený široké veřejnosti. Jak zájemcům, kteří už umí vyšívat, tak mládeži, která by se to ráda naučila. Klub chce prostřednictvím Maryšky získat pro své aktivity také dotace, především na textil a přírodní materiály, třeba len, konopí, vlnu, stuhy a bavlnky, korálky apod. Tyto materiály jsou již těžce dostupné a drahé. Pro archivaci různých textilních doplňků by členky potřebovaly depozitní archivační skříň. V ní budou věci uložené, ošetřené a opatřené cedulkami s popisky o období vzniku, technice i účel zhotovení výrobku.

FOTO: Paní Jolanta Bogocz se synem na návštěvě v Maryšce
TIP: Webová stránka Vlastivědně-etnografického klubu žen

Občanské sdružení Maryška
Foto: Kamila Smigová

publikováno: , tisknout stránku, zpět