tiskové zprávy

sdružení MARYŠKA
náměstí T. G. Masaryka
e-mail: info@maryska.cz
poštovní adresa:
Šunychelská 56, PSČ 735 81
URL: http://www.maryska.cz

Adopce panenek Unicef vynesla 30 tisíc korun

Zachránili jsme 50 afrických dětí. Tuhle větu si mohou říct lidé, organizace a firmy, kteří v Bohumíně adoptovali 50 originálních plátěných panenek pro dětský fond Unicef. Adopcí každý věnoval 600 korun, což je částka potřebná k zakoupení jednoho očkovacího balíčku proti nemocem pro jedno africké dítě. Výtěžek projektu v Bohumíně činí 30 tisíc korun.

Pomoc africkým dětem společně zorganizovala bohumínská občanská sdružení Maryška a Alma mater. Originální panenky šili dobrovolníci jak v tvůrčí dílně přímo ve městě, tak lidé z širokého okolí, kteří se k projektu připojili. Vyrobili 59 panenek a drtivá část z nich našla „adoptivní“ rodiče. Ti si své plátěné svěřence převzali v průběhu charitativního večera s názvem Ženy dětem. „Výtěžek z adopce panenek je naprosto úžasný. Dárci tímto způsobem přispěli rovných 30 tisíc korun,“ konstatovala nadšeně předsedkyně občanského sdružení Alma mater Dagmar Knýblová.

Díky bohumínskému projektu vzniklo 58 panenek, 50 z nich už má své adoptivní majitele. Zbylé panenky jsou stále k mání, lidé si z nich mohou vybírat v galerii na internetových stránkách www.maryska.cz/panenky. „Jedna panenka symbolizuje jedno africké dítě. Cena panenky je 600 korun, což je vlastně cena balíčku očkovacích látek proti šesti hlavním smrtelným chorobám, kterými jsou děti v Africe nejčastěji ohrožené. Jde o sérum proti spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně,“ uvedla v Bohumíně za organizaci Unicef Lana Dukic.

„Jsme se všemi, kteří se k nápadu připojili, nadšení z toho, jaký ohlas vzbudil. Ceníme si jak tvůrců panenek, tak adoptivních rodičů. Společně jsme táhli za jeden provaz pro dobrou věc a motto „Adoptuj panenku - zachráníš dítě“ nevyznělo do prázdna. Všem děkuji,“ řekla Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

Panenky UNICEF mají přesně daný střih, rozměry a velikost. Panenky jsou velké od 30 do 50 centimetrů, zásadně z přírodních materiálů, čili například bez knoflíků. Fantazii se při jejich tvorbě meze nekladou. Lidé šili čertíky, princezny, vodníky, indiány i pohádkové postavičky nebo zástupce různých profesí - třeba lékaře a prodavačky. Každá ušitá panenky dostala svůj vlastní rodný list a je také zachycena na fotografii.

UNICEF je dětský fond Organizace světových národů (OSN) zabývající se ochranou a péčí o děti. Výroba originálních látkových panenek je jednou z cest, jakými získává finanční prostředky pro své humanitární aktivity.

Občanské sdružení Maryška

publikováno: , tisknout stránku, zpět