tiskové zprávy

sdružení MARYŠKA
náměstí T. G. Masaryka
e-mail: info@maryska.cz
poštovní adresa:
Šunychelská 56, PSČ 735 81
URL: http://www.maryska.cz

Dobrovolnice šijí Bohumínský kroj pro děti

Dobrá zpráva! Bohumíňáci získali ve snaze obnovit místní (Starobohumínský) kroj na svou stranu děti. Řekla si o ně třída žáků ze Základní školy na třídě Edvarda Beneše v Novém Bohumíně. 16 krojů vzniká pod rukama šikovných dobrovolnic a hotové budou někdy na jaře. Školáci v nich chtějí vystupovat s folklórním pásmem.

Nápad se zrodil při loňském městském kole ve zpěvu lidových písní. Děti s písničkami ve slezském nářečí vystupovaly v různých oděvech, připomínajících kroje. „Inspirovalo mě to. Vzpomněla jsem si na naše ženy, které se před časem pustily do obnovy Bohumínského kroje. Oslovila jsem je, zda by něco podobného byly schopné vytvořit také pro děti. Nápad je nadchl,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

Jako na zavolanou přišla zpráva, že se většina žáků 3. B třídy Základní školy na třídě Edvarda Beneše věnuje zpěvu lidových písní a folklóru. To spojení se přímo nabízelo. A tak se 9 děvčat a 7 chlapců postupně oblékne do stylového. Budou prvními dětmi ve městě, které na sobě budou mít Bohumínský kroj. Folklórní program jim pomáhá tvořit Anna Vráblíková z OS Maryška, studentka muzeologie.

Šití dětské verze krojů se chopily dobrovolnice spojené s vlastivědně-etnografickým klubem občanského sdružení Maryška. Desítka žen zapálených do projektu se pravidelně schází v Salonu Maryška a šije také doma, v každé volné chvíli. Hotovu už mají většinu sukní a zástěrek. „Začali jsme s děvčaty, protože jejich kroj bude náročnější, více zdobený,“ uvedla iniciátorka obnovení Bohumínských krojů Alena Krobotová.

„Jsem z prvních kousků kroje doslova nadšená, moc se mi líbí. Dnes jsem si vyzkoušela trčák, sukni a zástěrku. Už se těším, až bude kroj hotový, je parádní,“ řekla devítiletá Maya Grymová z 3. B třídy Základní školy na třídě Edvarda Beneše.

Na rozdíl od krojů pro dospělé budou ty dětské více užitné. Šičky používají takový materiál a doplňky, aby bylo dobové oblečení školákům co nejvíce příjemné. „Děvčatům se líbily hlavně zástěrky a zdobené mašle,“ pochvalovala si Alena Krobotová při březnové kostýmní zkoušce. Autorky dětských krojů se při jejich tvorbě inspirovaly ve starých knihách, odkud čerpají například motivy zdobení mašlí. Navštívily také regionální muzea.

Společný projekt nadšených žen, sdružení Maryška a Základní školy na třídě Edvarda Beneše podporuje myšlenku oživení folklórních tradic spojených s Bohumínskem. Školáci secvičují stylový program a budou připraveni vystupovat na různých společenských akcích ve městě. Podobná skupina v Bohumíně doposud chyběla.

Dětská varianta Bohumínského kroje navazuje na snahu obnovit Bohumínský, respektive Starobohumínský kroj. Iniciativu razí od roku 2009 Alena Krobotová ze Starého Bohumína, které pomáhají stejně nadšené ženy z Bohumína a okolí. Kroj se ve městě přestal nosit na počátku 19. století, kdy ho definitivně vytlačila móda spojená s průmyslovou revolucí.

Občanské sdružení Maryška
foto: Lukáš Kania

publikováno: , tisknout stránku, zpět