tiskové zprávy

sdružení MARYŠKA
náměstí T. G. Masaryka
e-mail: info@maryska.cz
poštovní adresa:
Šunychelská 56, PSČ 735 81
URL: http://www.maryska.cz

Děti objevují tradice díky Folklórnímu souboru Maryška

Od roku 2011 funguje v Maryšce také vlastivědně-etnografický klub, jehož cílem je popularizace tradic vycházející z historie Bohumínska. V září 2014 jsme si k němu přidali ještě skupinu věnovanou dětem a nazvanou „Folklórní soubor Maryška.“ Tento projekt je zacílen na děti ve věku 5 – 12 let. V letošním roce se s ním setkáte hned při několika akcích a příležitostech. Při realizaci spolupracujeme se Základní školou na tř. E. Beneše v Novém Bohumíně.

AKTUÁLNĚ: 14. května stavíme májku na zahradě školní družiny ZŠ na tř. E. Beneše

Cílem projektu pod názvem: „Folklórní soubor Maryška“, je budovat v  dětech a mládeži z Bohumínska pozitivní vztah ke svému regionu, k jeho tradicím, zvykům a také k učení. Aktivně žáky seznamovat se specifičností tohoto místa a přiblížit jim nejen toto město a jeho tradice a zvyky, ale také lidové umění a kulturu obecně. Tohoto cíle chceme dosáhnout tvořivou a zážitkovou prací v každotýdenním kroužku pod stejným názvem.

Během jednotlivých lekcí kroužku si žáci budou získávat informace o tradicích, zvycích a lidovém umění na Bohumínsku aktivními metodami dramatické výchovy, pěvecké výchovy, také výtvarnými a dalšími řemeslnými technikami. Projekt bude rozdělen do bloků: zima, jaro, léto, podzim. Cca 2-3 měsíce se budeme s dětmi v kroužku zabývat jednotlivým ročním obdobím z hlediska tradic a zvyků na Bohumínsku. Na konci těchto bloků budou probíhat krátké, veřejné výstupy, kde žáci zpracují veškeré nabyté informace a praktické dovednosti. Výstupy vyplývají jako přirozená součást tohoto vzdělávacího procesu. Jedná se o aplikaci nových poznatků a podnětů v praxi. Také z toho důvodu, aby žáci cítili využití tradic a obyčejů v jejich současném životě. Jako příklad výstupů můžeme uvést: drobnou výstavu výrobků týkajících se tradičních řemesel na Bohumínsku či vaření tradičního českého (bohumínského či polského) jídla, které žáci uvaří, nebo masopustní průvod, na kterém budou žáci vystupovat se svými říkadly, písničkami. Děti a žáci se budou účastnit polských folklórních akcí, jako jsou dožínky, wianky, škubání peří, šlapání zelí a přiblíží je také občanům Bohumína a okolí.

Tyto naše aktivity bychom nebyli schopni dále invenčně rozvíjet bez přispění, pochopení a podpory Ministerstva kultury ČR, města Bohumína a dalších. Vůdčími osobnostmi projektu jsou Mgr. et BcA Pavla Masaříková a Mgr. Gabriela Adámková.

Občanské sdružení Maryška

Celkový popis projektu Folklórní soubor Maryška
pdf soubor, popis projektu

publikováno: , tisknout stránku, zpět