Starobohumínskou pouť oživily Krojovanky z Maryšky

Jako každoročně se členky našich Krojovanek zúčastňují pouti v krojích. Kromě kroje bohumínského mají ve své sbírce ještě kroj z Těšínska a Valašska.

Řekne-li se slovo pouť, mnozí z nás si představí atrakce pro děti, kolotoče nebo všudypřítomné boudy s nejrůznějším pouťovým zbožím. Hlavní rozměr pouti je však především duchovní. Ve Starém Bohumíně se pouť jako církevní svátek tradičně koná v září na svátek Narození Panny Marie. Farnímu kostelu Narození Panny Marie, nejstarší kulturní památce na území Bohumína, se díky korunovaci milostného obrazu Panny Marie Růžencové–Starobohumínské, kterou ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz vykonal v roce 2004, byl navrácen statut poutního místa.

Slavnostní ráz starobohumínské poutní mši již tradičně dodávají mj. členky klubu Krojovanek z Maryšky, které přicházejí ve vlastnoručně ušitých bohumínských krojích, které „oživily“ díky pečlivé, téměř detektivní práci při hledání historických pramenů, podle kterých následně dámské, pánské i dětské městské kroje vytvořily. Návštěvníci letošní poutě měli možnost uvidět celkem patnáct krojů. Díky rozrůstajícím se vazbám Krojovanek na jiné regiony, byl k vidění i kroj z těšínského Slezska a kroj valašský.

text: Jana Leparová

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania