Vyšly válečné vzpomínky Mimi Glueckstein z Bohumína

Mimořádně silný lidský příběh na pozadí pozapomenuté části historie Bohumína vyšel knižně. Osud židovské dívky, rodačky z Bohumína, která za 2. světové války prošla třemi koncentračními tábory a dnes žije v New Yorku v Americe, uvedlo v Česku v premiéře občanské sdružení Maryška. Kniha měla křest 10. září 2015.

Knihu „Mimi of Nový Bohumín, Czechoslovakia A Young Woman's Survival of the Holocaust The Story of Mimi Rubin 1939-1945, By Fred Glueckstein“- Mimi z Nového Bohumína, Československo, Mladá žena, která přežila holokaust, Příběh Mimi Rubin 1938 - 1945, Fred Glueckstein - podle vyprávění Mimi Glueckstein“ objevil v internetu mladý historik Kamil Kotas z Chałupek v Polsku a upozornil na to občanské sdružení Maryška. To oslovilo autora, sehnalo partnery a připravilo české vydání.

„Když jsem knihu viděla poprvé a začetla se, okamžitě mi bylo jasné, že prostě musí vyjít v češtině a že ji chci přeložit. S pomocí přátel a synů se mi to povedlo v rekordně krátkém čase. Strhující příběh je pro mě, coby rodačku z Bohumína, o to silnější, že v něm poznávám reálie našeho města. Studovala jsem podobně jako Mimi místní gymnázium a uvědomila jsem si, že jsem seděla ve stejných původních lavicích jako těsně před válkou ona,“ říká překladatelka knihy a spisovatelka Alena Mrázová.

Dnes 93letá Mimi Glueckstein (rozená Rubin, narozena 29. 9. 1921 v Bohumíně) je zájmem o české vydání knihy velmi potěšená. Spolu se synem Fredem Gluecksteinem, který je autorem jejího příběhu a pracuje v New Yorku jako novinář, ochotně poskytli autorská práva k překladu a vydání v češtině. „Velmi nám pomohli historici Jan František Teister, Eduard Beneš a další, kteří dohledali historická fakta a doplnili české vydání knihy cennými informacemi a příběhy. Vznikla opravdu pozoruhodná publikace se silným poselstvím,“ uvedla při křtu české verze Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

Kniha mapuje zhruba 7 let ze života hlavní hrdinky, převážně její strastiplnou cestu po německých koncentračních táborech a válečné útrapy, spojené se ztrátou nejbližší rodiny. Obsahuje také kapitolu o nádherném dětství v Novém Bohumíně.

„Kniha je zajímavá, možno říci strhující, jelikož se řadí k takovým titulům, jako je na příklad „Deník Anny Frankové“ nebo kniha Gerdy Weissmann Klein „All But My Life“. Ovšem v tomto případě se události odehrávají na místech nám důvěrně známých. Jde vlastně o odkrytí jedné kapitoly města Bohumína a také Těšínského Slezska, která měla zůstat utajena a nyní se otevírá v novém světle,“ podotkla Alena Mrázová.

Křest české verze knihy proběhl stylově. David Van Coppenolle, posluchač čtvrtého ročníku Janáčkovy Konzervatoře v Ostravě, držitel českých i světových ocenění a vítěz řady soutěží, zahrál na akordeon židovské skladby Melech Israel a Hava nagila.

České vydání knihy sponzorsky podpořili Město Bohumín, manželé Nikol a Robert Cohenovi z Izraele a mediálně studio TV Marko. Knihu vytiskl polský vydavatel Oficyna HALEGG. Publikaci si mohou zájemci zakoupit od druhé poloviny září v Salonu Maryška (náměstí T. G. Masaryka, Nový Bohumín) nebo v Hotelu Pod Zeleným dubem (bývalý Národní dům, náměstí Svobody, Starý Bohumín). Cena je 250 korun.

Bohumínský spolek Maryška

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania