Alena Mrázová posílá Vzkaz po Elfi Nitche

Spisovatelka, překladatelka a vysokoškolská odborná asistentka Alena Mrázová v Salonu Maryška představila 12. září 2014 nové česko-polské vydání své knihy nazvané v češtině Vzkaz po Elfi Nitche a v polštině Przekaz Elfi Nitche.

Vzkaz po Elfi Nitche vyšel poprvé v roce 2007 jako součást knihy Dům učitelů. Teď se dočkal samostatného vydání a navíc dvojjazyčného. K čtenářům putuje v češtině a také v polštině. „Právě dvojjazyčné vydání je jedním z nejzajímavějších prvků knihy a rozhodující. Jsem za to nesmírně ráda a šťastná,“ podotýká Alena Mrázová. Autorka sama přeložila knihu do polštiny a získala v Polsku nominaci na literární ocenění.

V knize „Vzkaz po Elfi Nitche“ se Alena Mrázová věnuje tématu odchodu člověka na druhý břeh, který bývá tabuizován. Tohle téma Alena Mrázová otevřela znovu i v knize „Hodně jsme pili z řeky Léthé“ (2009), kterou v Bohumíně rovněž podrobněji představí.

Dvojjazyčnost dělá ze Vzkazu po Elfi Nitche mimořádnou knihu, která přesahuje tuzemské hranice. Alena Mrázová má navíc v Polsku mnoho přátel a její tvorba zaznamenala u tamních čtenářů velmi kladný ohlas. I proto bude hostem setkání v Bohumíně zajímavá umělkyně z Polska, která bude číst právě z polského překladu knihy.

„Alena je má dlouholetá přítelkyně. Odešla za studiem do Prahy a už tam zůstala. Ovšem pokaždé, když sem přijede a setkáme se, cítím, že její srdce stále bije pro Bohumín. Alena Mrázová vidí v Bohumíně velký potenciál, nejen tvůrčí, a město miluje,“ řekla Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.

PhDr. Alena Mrázová (*1958 Bohumín)
FF UK Praha (1977- 1982), katedra romanistiky francouzština - portugalština
Universita Lisabon (1979)
Universita Dijon (1980)
- Petrobras, Comércio Internacional S. A. Interbras (1982-1986)
- Tisková agentura ČTK (1986-1987)
- Český rozhlas, zahraniční redakce (1987-1989)
- tlumočení, překlady odborné a umělecké literatury
- taneční konzervatoř TCP (výuka francouzštiny) 1997 - 2005
- překlady pro televizi (dokumentární, hrané filmy, dabing, titulky)
- Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů, Praha

Bohumínský spolek Maryška

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania