Kaple Andělů strážných ve Starém Bohumíně

Stavba z roku 1831, která je od roku 1967 zapsána v ústředním seznamu kulturních památek. Kaple Andělů strážných (původně Panny Marie Bolestné) ve Starém Bohumíně, která se někdy označovala také jako kaple »pod vodojemem«, stojí v místech, kde se původně nacházely stodoly starobohumínských měšťanů. V její blízkosti se nalézá epidemiologický hřbitov, kde byly hromadně pohřbeny oběti tzv. asijské cholery (1831 - 1832) a epidemie tyfu (1846 – 1847).

V roce 2004 proběhla v místě nutná rekonstrukce kaple, na její opravě se podílel Bohumínský spolek Maryška, přidali se dobrovolníci z řad starobohumínských občanů, ochránců přírody nebo Přátel Bohumínské historie. Při příležitosti znovu posvěcení kapličky byl v její blízkosti vztyčen kříž z lipového dřeva, který zhotovil pražský režisér Miloš Zabranský v rámci bohumínského dřevořezbářského plenéru Léto-kruhy 2001.

Na dřevěném monumentu se podepsal zub času, a tak se spolek Maryška za finanční podpory města Bohumína v roce 2023 ujal jeho proměny. Spolek původní kříž včetně základů odstranil a zadal výrobu nového. Tohoto náročného úkolu se zhostil řezbář Petr Ožana, který vytvořil téměř čtyři metry vysoký kříž z dubového dřeva. O jeho kvalitní ukotvení se postaral kovář Tomáš Swanczara.

Historie místa v datech:
1831 – Stavba kaple Andělů strážných (dříve Panny Marie Bolestné)
1831 – 1832 – Pohřbívání obětí epidemie cholery v místě
1846 – 1847 – Pohřbívání obětí epidemie tyfu v místě
1967 – Zápis kaple do ústředního seznamu kulturních památek
2003 – Rekonstrukce kaple a vztyčení původního kříže
2023 – Vztyčení nového čtyřmetrového kříže z dubového dřeva

Věděli jste, že…? Do dnešních dnů se drobná sakrální stavba kapličky dochovala jen díky tomu, že plány z roku 1913 na výstavbu nové novogotické kaple ukončila 1. světová válka. Pozůstatkem těchto úvah jsou betonové základy, které jsou na místě do dnešních dní patrné.

foto: Tomáš Szwanczar, Lukáš Kania a Ludvík Boček

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania