šijeme Panenky Unicef

Adoptuj panenku, zachráníš dítě. S tímto mottem uspořádala občanská sdružení Maryška a Alma Mater v roce 2011 humanitární akci spojenou s tvůrčí dílnou „šití Panenek UNICEF“. Zakoupením ručně zhotovené panenky v hodnotě 600 korun zájemci přispěli na pořízení jednoho balíčku očkovacích látek pro jedno africké dítě. Zachránili jsme 50 afrických dětí.

Výtěžek projektu v Bohumíně činí 30 tisíc korun. Originální panenky šili dobrovolníci jak v tvůrčí dílně přímo ve městě, tak lidé z širokého okolí, kteří se k projektu připojili. Vyrobili 59 panenek a drtivá část z nich našla „adoptivní“ rodiče. Cena panenky je 600 korun, což je vlastně cena balíčku očkovacích látek proti šesti hlavním smrtelným chorobám, kterými jsou děti v Africe nejčastěji ohrožené. Jde o sérum proti spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně.

Panenky UNICEF mají přesně daný střih, rozměry a velikost. Panenky jsou velké od 30 do 50 centimetrů, zásadně z přírodních materiálů, čili například bez knoflíků. Fantazii se při jejich tvorbě meze nekladou. Lidé šili čertíky, princezny, vodníky, indiány i pohádkové postavičky nebo zástupce různých profesí - třeba lékaře a prodavačky.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania