Slezsko a jeho kuchyně

Oprášit staré slezské recepty rodičů a prarodičů a uvést je znovu života. Rádi podporujeme myšlenku, která zaujala Slezany na české i polské straně řeky Odry. Slezská kuchyně je nesmírně inspirativní a chutná.

Kalendář těšínských chutí

Hlavním cílem projektu „Kalendář těšínských chutí“ je vypátrat, vyzkoušet a zaznamenat starodávné receptury pokrmů spjatých s domácnostmi ve slezském pohraničí. Na polské straně Olše jsou do projektu zapojeny kulturní spolky a kluby žen ze čtyř obcí - Zebrzydowice, Kończyce Małe, Kaczyce a Marklowice Górne. Na české straně jsou partnery projektu bohumínský spolek Maryška a Český svaz žen v Petrovicích u Karviné. Hnacím motorem projektu je Gminny Ośrodek Kultury (GOK) Zebrzydowice.

Wypieki

Spolek Maryška od roku 2004 spolupracuje s Obecním kulturním střediskem v Zebrzydowicích v Polsku. Opakovaně se účastníme například přehlídky nejen velikonočního jídla a slezských tradic „Wypieki“ (ve volném překladu pečené výrobky). Z přehlídky jsme si přivezli několik medailových míst.

Kaleidoskop slezských chutí

Jak chutná slezská roláda, kluzky s červeným zelím nebo třeba žurek s houbami? Tyto a další ryze slezské tradiční pokrmy představuje minikuchařka, kterou vydala polská Místní akční skupina Morawskie Wrota v rámci přeshraničního polsko-českého projektu. Jeho partnerem byl bohumínský spolek Maryška. Polské obce Godów, Gorzyce a Krzyźanowice a spolu s nimi Maryška v listopadu 2011 vdechli podpisem partnerské smlouvy život projektu, který si kladl za cíl oprášit staré recepty rodičů a prarodičů a uvést je znovu života.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania