Brazílie ve mně, vyznává se spisovatelka Alena Mrázová

Brazílie ve mně je svéráznou a poutavou novou knihou české spisovatelky a překladatelky Aleny Mrázové, rodačky z Bohumína. Autorka se v ní vrací ve vzpomínkách do 80. let 20. století, kdy pracovala v brazilské obchodní firmě a pro velvyslanectví Brazílie v Praze. Beseda s autorkou o nové knize proběhne ve Starém Bohumíně (dům U Rytíře) v rámci plenéru Pastelohraní ve čtvrtek 7. července od 19 hodin.

Alena Mrázová se v knize vrací ve vzpomínkách do období, kdy pracovala v brazilské obchodní firmě „Petrobrás Comércio Internacional S. A. – INTERBRÁS“ a pro velvyslanectví Brazílie v Praze. Díky svým znalostem portugalštiny se v té době dostala do světa brazilské komunity žijící v Čechách a byla svědkem toho, jak viděli Brazilci život v naší zemi. Na druhé straně vypráví o Brazílii, jak ji vidí a vnímá ona sama.

Autorka představuje Brazílii erudovaně i s humornou nadsázkou. „V knize vyprávím o hlubokých vazbách, které spojují obě naše země v toku historie i v osobních setkáních, nečekaných, někdy až neuvěřitelných. Kniha je plná magie, hudby i mystiky. Její děj, oscilující v časech dávno minulých, přítomném i v daleké budoucnosti, představuje mimo jiné též sametovou revoluci viděnou brazilskýma a českýma očima, jakož i léta bezprostředně následující,“ říká Alena Mrázová, která zažila zblízka historicky první návštěvu brazilského prezidenta v Československu. Vtipné a laskavé vyprávění o tom, jak tenkrát Václav Havel i Fernando Collor "porušili všechny protokoly“, je také součástí této knihy, jež skrývá ještě mnoho dalších překvapení.

PhDr. Alena Mrázová je česká spisovatelka a překladatelka. V letech 1977–1982 studovala románskou filologii na FF UK v Praze a na univerzitách v Lisabonu a Dijonu. Překládá z češtiny, slovenštiny, ruštiny, polštiny, francouzštiny, portugalštiny a španělštiny. Spolupracuje s Českou televizí v oblasti překladu a tvorby českých titulků i dabingu pro filmy v portugalském znění. Napsala knihy Město mého srdce, Bohumín (1997), Dům učitelů (2007), Vzkaz po Elfi Nitche (2007), Hodně jsme pili z řeky Léthé (2009).

Hostem literárního večera v Bohumíně bude zakladatelka a majitelka Latin Art Gallery (LAG), malířka Kateřina Bohač Linares, která se narodila v Caracasu, ve Venezuele. Její tatínek přišel z Československa jako řada dalších po roce 1948. „Kateřina Bohač Linares vystavovala ve Venezuele, Itálii, Rakousku a České republice. V současné době se věnuje šíření latinskoamerického umění v České republice, vystavuje mimo jiné své práce i práce svých kolegů v prostorách Dellmayr Kaffee Gallery, a kromě výstav výtvarného umění nabízí veřejnosti rozmanité hudební, taneční a jazykové workshopy ve své LAG, která se tak pomalu stává latinskoamerickým kulturním centrem v Praze,“ uvedla Alena Mrázová.

Bohumínský spolek Maryška

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania