Výstava unikátních fotografií prachových částic

"Víme, co dýcháme?" aneb prach pod elektronovým mikroskopem. Do Bohumína zavítá výstava unikátních fotografií prachových částic, soubor snímků uvidíte v Salonu Maryška od 25. listopadu do 3. prosince. Výstavu můžete navštívit vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání kulturních akcí.

„Nejmodernější elektronové mikroskopy dokážou přiblížit částečky velikosti nanometru. Jeden nanometr je 0,000000001 m, což je rozměr 70 000 menší než šířka lidského vlasu,“ říká o vzniku fotografií prachových částic za tým autorů Jiří Bílek ze společnosti Envirta CZ, která se zabývá hodnocením kvality ovzduší i systémovým řešením monitoringů životního prostředí.

Výstava spojená s projektem zaměřeným na kvalitu ovzduší na česko-polské hranici do Bohumína zavítá ve spolupráci spolku Maryška, společnosti Envirta CZ a Základní školy na tř. Dr. E. Beneše v Novém Bohumíně, jejíž žáci se věnují mapování kvality ovzduší. Škola převzala nad výstavou v Bohumíně záštitu. Vernisáž proběhne v Salonu Maryška v pátek 25. listopadu ve 14 hodin.

„Jde o unikátní soubor fotografií částic prachu pořízených elektronovým mikroskopem. S žáky se výzkumu ovzduší věnujeme dlouhodobě, ale tyhle snímky překvapily i nás. Ukazují zvláštní krásu mikročástic, odhalují složení částic a jejich výskyt v lidských tkáních a vliv na organismus,“ říká Jana Žádníková, učitelka Základní školy na tř. Dr. E. Beneše v Novém Bohumíně.

Výstavu doplní veřejná přednáška Jiřího Bílka ze společnosti Envirta CZ v Salonu Maryška v úterý 29. listopadu od 17 hodin.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania