Výstavu fotografií prachových částic doprovodila beseda

"Víme, co dýcháme?" aneb prach pod elektronovým mikroskopem. Na otázky spojené s ovzduším na Ostravsku, Bohumínsku a česko-polském pohraničí, v bohumínském Salonu Maryška odpovídal Jiří Bílek ze společnosti Envirta CZ, odborník na monitoring ovzduší. Beseda byla součástí výstavy unikátních fotografií, která je v Salonu k vidění do 3. prosince.

Putovní výstava unikátních fotografií prachových částic do Bohumína zavítala na jeden týden. „Nejmodernější elektronové mikroskopy dokážou přiblížit částečky velikosti nanometru. Jeden nanometr je 0,000000001 m, což je rozměr 70 000 menší než šířka lidského vlasu,“ říká o vzniku fotografií prachových částic za tým autorů Jiří Bílek ze společnosti Envirta CZ, která se zabývá hodnocením kvality ovzduší i systémovým řešením monitoringů životního prostředí.

Výstava spojená s projektem zaměřeným na kvalitu ovzduší v česko-polském pohraničí do Bohumína zavítala ve spolupráci spolku Maryška, společnosti Envirta CZ a Základní školy na tř. Dr. E. Beneše v Novém Bohumíně, jejíž žáci se věnují mapování kvality ovzduší. Škola převzala nad výstavou v Bohumíně záštitu, podpořilo ji také město.

Fotografie můžete v Salonu Maryška (náměstí T. G. Masaryka, Nový Bohumín) vidět ještě zítra, ve čtvrtek 1. prosince, od 15 do 18 hodin. „Jde o unikátní soubor fotografií částic prachu pořízených elektronovým mikroskopem. S žáky se výzkumu ovzduší věnujeme dlouhodobě, ale tyhle snímky překvapily i nás. Ukazují zvláštní krásu mikročástic, odhalují složení částic a jejich výskyt v lidských tkáních a vliv na organismus,“ říká Jana Žádníková, učitelka Základní školy na tř. Dr. E. Beneše v Novém Bohumíně.

foto: Jiří Spáčil

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania