Exkluzivně v Maryšce sbírka ilustrací vyhynulých savců

Je jí teprve 17 let a je autorkou pravděpodobně vůbec první sbírky svého druhu na světě. Tereza Adamusová, rodačka z Bohumína, maluje nedávno vymřelé druhy savců. Doposud zpracovala 74 barevných ilustrací zvířat, která už v přírodě neuvidíme. Kresby představuje na výstavě v bohumínském Salonu Maryška.

Tereza Adamusová v Bohumíně vyrůstala do svých čtyř let, dnes žije s rodiči na okraji Prahy. Od dětství má kladný vztah k přírodě, vnímá ji v souvislostech. K tématu vyhynulých zvířat se autorka dostala náhodou. Když vyhledávala obrázky zvířat, našla na internetu černobílé fotografie vakovlka a zebry kvaga. Taková zvířata nikdy předtím neviděla a proto pátrala dál. „Zjistila jsem, že druhů, které vymřely v období let 1500 - 2017 je opravdu hodně. Zaměřila jsem se proto hlavně na ty z největších, nejznámějších a člověku nejbližších – na savce. Jenže jsem zjistila, že žádná ucelená sbírka recentně vyhynulých savců prakticky neexistuje a v češtině už vůbec ne,“ říká Tereza Adamusová.

Mladá studentka ráda kreslí, proto spojila příjemné s užitečným a recentně vyhynulé savce začala postupně ilustrovat. Uvědomila si, že její sbírka by mohla být dost dobře první svého druhu vůbec. „Avšak daleko víc než potěšení, že mohu učinit něco, co nikdo v historii vědy přede mnou, mne to znepokojilo – znamená nedostatek odborné literatury, že vymírání organismů opravdu skoro nikoho nezajímá?,“ ptá se Tereza.

Vztah k přírodě v Tereze od mala budovali její rodiče, kteří k přírodním vědám neměli nikdy daleko. Maminka byla v dětství mimochodem členkou přírodovědného kroužku doc. RNDr. Bohumíra Lojkáska, který působil v bohumínském domě dětí. „Zpracování naprosto skvělé, zachycená podoba zvířat je velmi zdařilá. Příjemně mě překvapila Terezina hloubka znalostí tohoto problému a vzhledem k tomu, že chce svou sbírku použít jako edukační materiál, tak po stránce pedagogické mimořádně záslužný počin,“ komentoval Bohumír Lojkásek.

Výstavu Terezy Adamusové můžete v Salonu Maryška vidět od 9. února do 23. března vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání kulturních akcí. Výstavu podporují bohumínský spolek Maryška, Dům dětí a mládeže Bohumín, volnočasový Klub U Létající ryby a město Bohumín.

Tereza Adamusová je vnučkou paní Marty Kilnarové, jedné z našich stálých dobrých duší spolku Maryška a aktivní členky klubu "Krojovanek". Babička je na svou vnučku právem pyšná a připravila pro vernisáž hostům dokonalé pohoštění, děkujeme.

foto z vernisáže: Lukáš Kania, Martin Válek

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania