Anna Baran a Aleksander Majerski: V zadumání, v lásce k životu

V zadumání, v lásce k životu. W skupieniu, w miłości do życia. V Bohumíně představí svou tvorbu Anna Baran a Aleksander Majerski, přední polští autoři. Vernisáž výstavy obrazů a dřevořezeb doplní hudba a animace Krzysztofa Augustyna. Vernisáž v Salonu Maryška začíná v pátek 19. května v 17 hodin. Výstavu poté uvidíte vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin.

Anna Baran vyučuje od roku 2008 na Univerzitě v Řešově (Rzeszów). Od roku 2012 je lektorkou na katedře krajinářské architektury. V letech 1997 - 2002 vystudovala s vyznamenáním výtvarný obor na Pedagogické fakultě Univerzity Rzeszów v malířském ateliéru profesorky Ireny Popiołek - Rodzińské. V roce 2012 získala titul Doktorky umění v oboru malířství na Univerzitě Mikuláše Koperníka v Toruni. Je malířkou, kreslířkou, fotografkou, aranžérkou výstav, návrhářkou zahrad a členkou několika uměleckých komisí, tajemnicí Svazu polských umělců malířů a grafiků v Řešově, členkou Tvůrčí skupiny "Droga" (Cesta) a Mezinárodní skupiny umělců „Złota Linia”. Účastnila se mnoha mezinárodních plenérů. Má na kontě desítky individuálních a souborných výstav doma i v zahraničí (Polsko, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Belgie, Česká republika, Slovensko). Její práce se nacházejí v privátních sbírkách v Polsku, Německu, Švýcarsku a Velké Británii.

Aleksander Majerski studoval v Nowym Targu a v Krakově, později se usídlil v Limanové (Limanowa), kde působil dlouhá léta jako pedagog. Kromě malířství, fotografie, poezie a grafiky, jimž se věnoval hlavně na počátku své umělecké tvorby, se už více než 20 let věnuje dřevořezbě. Účastnil se mezinárodních plenérů a výstav doma i v zahraničí. Obdržel řadu cen. Je mistrem monumentálních kompozic, (mimo jiné, jeho reliéf Cyrila a Metoděje se nachází v kostele ve Vídni). Říká o sobě, že se snaží uzavřít pocity ve dřevě, dát jim odpovídající tvar a formu. Usiluje o zachování originality, díla jiných používá někdy jen jako zdroj tvůrčí inspirace. Jeho práce se nacházejí v sakrálních objektech i ve veřejném prostoru v Polsku, Česku, Německu, na Slovensku a na Ukrajině. Je členem Svazu polských umělců malířů a grafiků, spoluzakladatelem skupiny Złota Linia a organizátorem mnoha jejich výstav.

Krzysztof Augustyn - hudební skladatel, klavírista a interpret, konceptuální umělec, animátor a lingvista. V současné době žije v Manchestru ve Velké Británii. V roce 2011 založil uměleckou formaci pro hudební projekt "Albin".

V zadumání, v lásce k životu, W skupieniu, w miłości do życia
fotogalerie, 19. května 2017

V zadumání, v láskce k životu - plakát výstavy
14. května 2017

V zadumání, v láskce k životu - pozvánka na vernisáž
14. května 2017

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania