Lidé z různých koutů Česka fandí bohumínským krojovankám

Krojovanky, tedy tvůrčí ženy, které se věnují obnově Bohumínského kroje, účinkovaly v jednom z loňských dílů pořadu České televize o tradicích Folklorika. Jejich úsilí díky tomu viděli lidé z celé republiky, a dodnes přicházejí z různých koutů Čech, Moravy a Slezska ohlasy, a také praktické dárky, včetně bavlnek, látek a knoflíků.

Nedávno se bohumínskému spolku Maryška například ozval pan Karel Písecký z Rokycanska. „Měl báječnou babičku, která byla švadlenou a učitelkou švadlen. Chtěl, aby její pozůstalost našla smysluplné uplatnění a vzpomněl si na nás a naše účinkování ve Folklorice,“ říká předsedkyně spolku Kamila Smigová.

Do Bohumína tedy doputoval poměrně velký balík. A v něm knoflíky, bavlnky, šňůrky, zipy a další pro výrobu krojů a práci s textilem praktické věci a materiál. Zároveň vyšlo najevo, že Bohumín je pro pana Karla velmi známým místem. „Prozradil, že kdysi dávno sloužil u místního železničního vojska. On sám, přestože je v důchodovém věku, je dodnes aktivním železničářem. Navrhli jsme mu, že ho jaře či v létě s děvčaty rády provedeme Bohumínem,“ dodala Kamila Smigová.

Pan Karel Písecký připojil k balíku pro ilustraci ofocené stránky z "krejčovské kuchařky", kterou jeho babička používala pro výuku budoucích švadlen. „Pro zajímavost posílám také jedno z mnoha vysvědčení mojí babičky, které jsem též věnoval muzeu. V reálu je to velký plakát, nádherně výtvarně zpracovaný. Dále je tam fotka z výuky ve škole, ta paní s metrem kolem krku je moje babička. Fotka je zhotovená zřejmě kolem roku 1948,“ napsal do Bohumína Karel Písecký.

Lidé, kteří fandí krojovankám, se ozývají z různých koutů Česka. Dvě knihy na téma ruční práce věnovala krojovankám paní Anička z Kolína. Viděla Bohumíňačky v krojích v televizi a už dříve poslala praktické věci do výbavy, teď přidala další.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania