Společná paměť Bohumína

Zveme vás, Bohumíňáci všech generací, ke zdokumentování vašich vzpomínek a vzpomínek vašich rodičů a prarodičů na život na Bohumínsku v letech dávno i nedávno minulých. Oslavme 100. vzniku Československa společně.

V letošním roce si připomínáme řadu „osmičkových“ výročí vztahujících se k historii naší republiky. Rádi bychom zachytili vzpomínky na život v našem městě, jaký byl a už nenávratně zmizel. Chceme ještě zachytit, co kroniky nestihly zaznamenat, drobné střípky vašich vzpomínek. Maryška se již řadu let aktivně zabývá popularizací tradic a historií Bohumínska. K tomuto projektu bychom chtěli připojit také literární podobu autorských vzpomínek obyvatel našeho města.

Zveme vás, žáci a studenti bohumínských škol, ptejte se svých rodičů a prarodičů na vzpomínky na život v našem městě ve 20. století. Zaznamenejte buď písemnou formou nebo zvukovou nahrávkou jejich vzpomínky na běžný život i na mimořádné události, které ovlivnily jejich osudy.

Bohumín – město na hranici, bylo vždy symbolem těžké práce, ale také křižovatkou cest i dramatických osudů. Město občanů různých národností a jazyků. Zavzpomínejme, prosím, jak se chodilo do školy, kde se nakupovalo, jaká doprava byla v Bohumíně, čím se jezdilo do práce, kam se chodilo „za kulturou“, jak se lidé bavili, kde se mohlo sportovat… Jak se žilo v době historických mezníků (1918–1938–1948–1968), ale i v dobách zcela poklidných.

Rádi přijmeme vaše vzpomínky v elektronické podobě na adrese info@maryska.cz nebo v písemné či zvukové podobě přímo v Bohumínském spolku Maryška každé úterý od 15 do 17 hodin (mimo letních prázdnin) nejpozději do 31.10.2018. Nemáte-li možnost své vzpomínky sami nahrát, můžete využít naší nabídky přímo v Maryšce.

Vaše nejzdařilejší příspěvky zpracujeme do podoby elektronické knihy, kterou chceme vydat u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a dát ji k dispozici veřejnosti prostřednictvím aplikace Google Knihy.

Jana Leparová, Kamila Smigová

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania