Osmičková výročí aneb Společná paměť Bohumína

V letošním roce si připomínáme řadu „osmičkových“ výročí vztahujících se k historii naší republiky. Literární podobu autorských vzpomínek obyvatel na život na Bohumínsku v letech dávno i nedávno minulých chce zachytit projekt „Společná paměť“, který spouští spolek Maryška.

Jak se žilo v době historických mezníků (1918–1938–1948–1968), ale i v dobách zcela poklidných? Ptejme se svých rodičů a prarodičů na vzpomínky na život v Bohumíně ve 20. století. Zaznamenávat je mohou písemnou formou nebo zvukovou nahrávkou, ať už jde o vzpomínky na běžný život i na mimořádné události, které ovlivnily jejich osudy.

„Rádi bychom zachytili vzpomínky na život v našem městě, jaký byl a už nenávratně zmizel. Chceme ještě zachytit, co kroniky nestihly zaznamenat. Zavzpomínejme, jak se chodilo do školy, kde se nakupovalo, jaká doprava byla v Bohumíně, čím se jezdilo do práce, kam se chodilo za kulturou a kam za sportem,“ říká koordinátorka projektu Jana Leparová ze spolku Maryška.

Nejzdařilejší příspěvky Maryška zpracuje do podoby elektronické knihy, kterou vydá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a bude k dispozici veřejnosti prostřednictvím aplikace Google Knihy.

Autoři mohou vzpomínky posílat v elektronické podobě na salon.maryska@seznam.cz nebo dodat v písemné či zvukové podobě přímo do Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka každé úterý od 15 do 17 hodin (mimo letních prázdnin) nejpozději do 31. 10. 2018. Nemáte-li možnost své vzpomínky sami nahrát, můžete využít nahrávací zařízení přímo v Maryšce.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania