Originální Londýnský deník Yany Yushkevich v Bohumíně

Vizuální umělkyně Yana Yushkevich se zabývá uměleckou fotografií, vyrábí koláže a realizuje projekty jako art director. Upřednostňuje individuální přístup ke každému projektu, aby byl osobitý a lišil se od ostatních. Výstava fotografií a koláží vizuální umělkyně Yany Yushkevich zkrášlí Salon Maryška od 17. září do 15. října 2019, vidět ji můžete vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin.

Narodila se roku 1984 v Rusku, ve městě Ufa na Urale. V roce 2002 přijela studovat do České republiky. Získala magisterský diplom v oboru diplomacie na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha (2010). Poté absolvovala školu tvůrčí fotografie v Praze (2012). V roce 2013 získala cenu Svazu Českých fotografů ve foto soutěži „Komunikace“ a byla jí uspořádána samostatná výstava v Smart Gallery v Praze. Po absolvování kurzu na London School of Photography (2014) se Yana rozhodla věnovat umělecké fotografii profesionálně. Několikrát vystavovala v České republice i v zahraničí, účastnila se různých festivalů fotografického umění a publikovala v časopisech, (np. pražský kulturní měsíčník Artikl, ruský letecký časopis Flight). V roce 2015 byla přijata do polské skupiny umělců s mezinárodní účastí Złota Linia Grupa Twórców Różnych, se kterou absolvovala už mnoho výstav z Polsku, ČR i USA.

Londýnský Deník

Projekt Londýnský Deník byl poprvé představen veřejnosti r. 2018 na výstavě Prague Photo a v březnu 2019 pak vystaven jako celek. Jak říká sama autorka výstavy, jeho koncept v sobě nese umělecký charakter pouliční fotografie. Je to deník cestovatelky, která se zamilovala do Londýna, do jeho historie, umění, architektury, ulic a zákoutí, která zakusila na sobě atmosféru tohoto města z různých stran, stejně jako charakter lidí, s nimiž se na své cestě potkala. Ono město jí poskytlo inspiraci pro nové nápady, například k vytvoření koláží, z nichž některé budou poprvé vystaveny v Bohumíně.

Londýnský deník Yany Yushkevich - pozvánka
jpg, 12. srpna 2019

Originální Londýnský deník Yany Yushkevich - o autorce
pdf, 12. srpna 2019

foto: Lukáš Kania

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania