Manželské ano dnes a před sto lety na svatební výstavě

Šaty svatebního páru z první republiky a novomanželů z doby současné. Skupina tvůrčích žen, která si říká Krojovanky, představuje v Salonu Maryška nejen svatební módu. Tak, jak se změnila za sto let. Nechybí originální doplňky a dobové fotky. Výstava začíná v Salonu Maryška v Novém Bohumíně (náměstí T. G. Masaryka, vedle kavárny) ve čtvrtek 21. listopadu 2019.

Krojovanky se scházejí prakticky každý týden a téma „svatební“ patří mezi ženami k těm nejoblíbenějším, svatba je pro ženu jedním z velkých životních okamžiků. K výstavě tak byl jen krůček. „Dámy sáhly do svých depozit, fotoalb, šuplíků, šifonérů, komod a šlo se dokonce i na půdu pro starou dřevěnou truhlu, aby bylo kam dát věno pro nevěstu,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Svatební fotografie našich babiček a dědečků, prababiček i pradědečků, svatební oznámení, svatební blahopřání, dobové oddací listy, svatební dary. Výstava nabízí opravdu pestrou paletu. Řadu materiálů zapůjčila veřejnost. „Velmi jsme si s Krojovankami daly záležet taky na panelu času, jak říkáme srovnávacím fotkám. Na výstavě máme snímky dvou tehdy ještě mladých svobodných párů, hned vedle je jejich svatební fotografie a trilogii doplňují obrázky ze současnosti, kdy manželé slavili výročí svatby, kamennou a platinovou,“ říká za Krojovanky umělecká vedoucí Alena Krobotová.

Výstava nazvaná „Svatba … pod závojem vzpomínek“ připomíná, jak jde čas, jak se měníme, jak zakládáme rodinu, která se časem rozrůstá. Rodí se pokračovatelé tradice. Společnost se mění, manželský slib, ať už na radnici nebo v kostele, zůstává. Originální výstava je v Salonu Maryška k vidění od 21. listopadu 2019 do 23. ledna 2020, vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin.

Vlastivědně-etnografický klub Krojovanek funguje při spolku Maryška od roku 2011, věnuje se zejména obnově tradice bohumínského kroje. Tvůrčí ženy se pravidelně scházejí v Salonu Maryška. Krojovanky vytvořily již několik samostatných výstav, například k výročí návštěvy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Bohumíně.

Velké poděkování za podporu při přípravě výstavy a zapůjčení věcí věnujeme paní Daně Juchelkové, spolku Inronclad, Klubu vojenské historie Bohumín, p. Pavlíkové a p. Twardkové, p. Staňkové a všem, kteří nám pomohli.

VIDEO: Krojovanky uvedly svatební výstavu
TIK Bohumín, 23. listopadu 2019

POZVÁNKA - Dobové svatební šaty a další zajímavosti v Salonu Maryška
vloženo 26. října 2019

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania