Na křídlech vzpomínek lidí z Bohumínska v řadách RAF

Piloti 311. bombardovací perutě, radisté a další příslušníci RAF jsou zpátky. Příběhy Čechoslováků z Bohumínska, kteří za 2. světové války působili u Britského královského letectva, ožívají v nové knize bohumínského spolku Maryška. Přibližuje v ní osudy Bohumíňáků a lidí spjatých s Bohumínskem, kteří neváhali nasadit život v boji za svou vlast a za svobodu.

Kniha „Na křídlech vzpomínek“ vychází v roce, kdy si připomínáme 80. výročí vzniku 2. světové války, která krutě zasáhla do mnoha lidských životů. I těch na Bohumínsku. Válka donutila opustit rodnou vlast například pplk. Bedřicha Bogumského (Rychvald, Záblatí), který se po útěku do zahraničí stal příslušníkem 311. československé bombardovací perutě RAF v Anglii v letech 1940-1945. „Otec říkával, že za život vděčí vynikající posádce – pilotům, navigátorovi a také svému střeleckému umění,“ píše v knize jeho dcera Susan Nail.

Po válce žil Bedřich Bogumský s manželkou a dcerou do roku 1948 v Bohumíně, po únoru 1948 se rodina obává o svou bezpečnost a opouští Československo, vrací se do Anglie. Více než stostránková publikace připomíná nejen její příběh. „S myšlenkou vydat válečnou story svého strýce přišel Bohumíňák Oleg Kika. Nápad se nám zalíbil a rozhodli jsme je jej rozšířit i o osudy dalších místních, kteří bojovali za svou vlast „za kanálem“,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška. Následovala výzva v médiích, pátrání v archivech, bádání historiků, shánění fotografických materiálů.

„Na křídlech vzpomínek“ ožívá například příběh Karla Szajny z Nového Bohumína, který se svou ženou pomáhal letcům utíkat z okupovaného území Protektorátu do Polska, odkud se Čechoslováci dostali do Francie a pak do Spojeného království. A není jediný. Válečnou epizodu svého otce, radisty 311. československé bombardovací perutě RAF Josefa Aloise Prágla, nabídl Stanislav Prágl žijící více jak 40 let právě v Bohumíně.

Po válce se skoro na 45 let na československé letce, bojující na západní frontě, zapomnělo. Nejen morální rehabilitace se dočkali po sametové revoluci v roce 1989. Nová knížka vychází s cílem připomenout meziválečný život na Bohumínsku a osudy místních lidí spjatých s RAF. „Spontánně se k nám přidávali další a další lidé, vzpomínkami i pomocnou rukou při pátrání po faktech, v ověřování údajů. Povedlo se sestavit konkrétní příběhy konkrétních lidí, lidí, kteří neváhali nasadit svůj život ve prospěch vlasti. Na skutečné hrdiny, ať už bojovali na západní či východní frontě, bychom neměli zapomínat,“ říká spoluautorka Jana Leparová.

Redakčně knihu připravili Jana Leparová, Kamila Smigová, Alena Mrázová a Leonard Fulneczek. Na obsahu spolupracovali historici, fotografové, grafici i soukromí sběratelé. Knihu vydal Bohumínský spolek Maryška v malonákladu 300 kusů ve spolupráci s nakladatelstvím Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Halegg z polských Krzyżanowic. Vydání finančně podpořilo město Bohumín.

Publikaci „Na křídlech vzpomínek“ zakoupíte za 250 korun v Salonu Maryška, náměstí T. G. Masaryka, centrum Nového Bohumína (naproti radnice), vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin od 21. listopadu 2019 a v době konání kulturních akcí.

VIDEO: Kniha věnovaná lidem z Bohumínska u RAF
TIK Bohumín, 23. listopadu 2019

Seznam letců RAF v knize Na křídlech vzpomínek
formát pdf

Na křídlech vzpomínek - titulní stránka knihy
formát jpg

foto: Lukáš Kania

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania