Na účast Krojovanek ve Folklorice fanoušci dodnes reagují

Dozvuky účasti bohumínských Krojovanek v pořadu České televize „Folklorika“ jsou pořád patrné. Nedávno televize reprízovala díl, v němž ženy z Bohumína představily úsilí spojené s obnovou místního tradičního kroje. Pořad sledovali stejně nadšení dobrovolníci v různých částech Česka a posílají do spolku Maryška například bavlnky, které Krojovanky upotřebí při výrobě dalších krojů.

„Díl s Krojovankami z Bohumína se natáčel v roce 2017 a od té doby už nás kontaktovaly divačky například z Karlových Varů, Prahy nebo Olomoucka,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška, v jehož zázemí se tvůrčí ženy scházejí každou středu. Našla se i fanynka, která po odvysílání dílu rovnou zašla na poštu a poslala do Bohumína balík plný bavlnek.

Poslední repríza dílu Folkloriky s bohumínskými Krojovankami zaujala například Janu Otáhalovou, která v Němčicích nad Hanou působí jako vedoucí národopisného folklorního souboru Pantlék. „Líbí se mi, že v Bohumíně nevyrábíte stejnokroje, a co kus kroje, to originál. Také u nás se snažím o to, aby nově pořizované kusy dodržely pravidla našeho hanáckého kroje, ale určitě v minulosti nechodila vesnice ani město v naprosto stejných krojích. Nepořizovali si věci stejné jako sousedka – protože to neděláme ani nyní,“ napsala do Bohumína Jana Otáhalová.

Vlastivědně-etnografický klub Krojovanek funguje při spolku Maryška od roku 2011, věnuje se zejména obnově tradice bohumínského kroje. Tvůrčí ženy se pravidelně scházejí v Salonu Maryška. Krojovanky taky vytvořily již několik samostatných výstav, například k výročí návštěvy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Bohumíně a cyklus věnovaný proměně svateb od první republiky do současnosti.

Krojovankám přicházejí v balících hotové poklady
21. ledna 2018

Krojovanky v pořadu České televize Folklorika
29. dubna 2017

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania