V bohumínské Maryšce vystavují plyšákový betlém

Šedesátka plyšáků se přišla poklonit svaté rodině. V Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka vystavují nevšední betlém, v němž klasické postavy a figury vystřídala plyšová zvířátka a spolu s nimi další postavičky. Vzhledem k aktuálním opatřením je betlém k vidění ve výloze u vchodu do galerie, a to po celý den.

Nevšední nápad se zrodil v hlavách Krojovanek. Skupina tvůrčích žen, působící při spolku Maryška, původně zamýšlela pro plyšáky samostatnou výstavu cílenou na děti. Jenže přišla známá koronavirová opatření, galerie musely zavřít a výstava vzala za své. „Bylo nám to líto a já si vzpomněla na betlém, který jsem kdysi viděla ve Vídni. V něm byly snad stovky plyšových hraček. S děvčaty jsme si řekly, že se pokusíme něco podobného vytvořit u nás,“ uvedla Krojovanka Ludmila Uhrová s tím, že ideu tvůrčí skupina konzultovala s místními farníky.

Krojovanky jsou ženy činu. Začaly shánět a zapůjčovat plyšové hračky, šít pro ně kostýmy, vymýšlet scénu. Tým v sestavě Martina Bočková, Ludmila Uhrová, Marie Knapková, Marta Kilnarová doplnil s výrobou dřevěných doplňků Milan Uher, technickou podporu zajistil Petr Kubik.

„Už při instalaci se u výlohy zastavovali rodiče s dětmi, které měly z plyšáků velkou radost. Těší nás, že můžete v této nelehké době rozdávat radost a pomoci navodit sváteční atmosféru,“ doplnila Martina Bočková s tím, že sváteční výstava bude „ve výkladu“ k vidění až do Hromnice.

Panorama s betlémem doplňuje tematický obraz malířky Ludmily Staníčkové z ateliéru Bart. Na přelomu listopadu a prosince výstavu tematicky doprovázejí figuríny s kostýmy Mikuláše, čerta a anděla. Kostým Mikuláše zapůjčila starobohumínská římskokatolická farnost.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania