Originální háčkovaný betlém zdobí výlohu Salonu Maryška

Marie, Josef, malý Ježíšek, také mudrci a všemožná zvířata. Všichni z jemné příze. Vánoce v Bohumíně zpestří ručně háčkovaný betlém, vystavený ve výloze Salonu Maryška na náměstí v centru města. Autorkami originálního počinu jsou Krojovanky, členky vlastivědně-etnografické skupiny spolku Maryška.

Ve známém příběhu z Betléma účinkuje ve výloze Salonu Maryška přibližně čtyřicet háčkovaných postaviček. Zatímco menší měří kolem deseti centimetrů, větší zhruba jednou tolik. Všechny vznikly háčkováním jemné příze, proto šlo o časově náročnou ruční práci. Nejsložitější figurky si vyžádaly i tři týdny intenzivní práce.

Betlém zdobí výlohu Salonu Maryška pravidelně od roku 2016, pokaždé je jiný. „Nápad na letošní motiv se zrodil v době covidového lockdownu, kdy byly omezeny kontakty. S kamarádkami jsem zůstala ve spojení elektronicky, a brzy jsme si začaly vyměňovat nápady, nákresy, rozměry,“ říká vedoucí tvůrčí skupiny Krojovanek Alena Krobotová. Háčkování probíhalo s přestávkami od jara do podzimu.

Krojovanky pro výrobu postaviček využily bavlnky ze svých zásob, včetně darů, které v minulosti získaly. Nejvzdálenější zásilka do Bohumína doputovala ze Švýcarska. „Třeba takový dromedár, ten mi dal zabrat. Toho jsem háčkovala a najednou zjišťuji, párám a párám, protože to zkrátka nebylo ono,“ vzpomíná Krojovanka Jana Suchánková.

Spolu s postavičkami vzniklo pod taktovkou Krojovanek výpravné dioráma se svátečními motivy. Spolek Maryška pro něj zakoupil nové nasvícení, takže celá scéna bude k vidění i ve večerních hodinách. „Protože doba covidová se turbulentně mění a s ní i protiepidemická opatření, bude betlém k vidění ve velké výloze Salonu. Bohužel je poměrně vysoko, ale věřím, že rodiče malým dětem pomohou, aby se mohly podívat,“ řekla Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Háčkovaný betlém můžete ve výloze Salonu Maryška (náměstí T. G. Masaryka, vedle kavárny) spatřit každý den až do Hromnice 2. února 2022. Tvůrčí tým „betlémáčků“ tvořily Alena Krobotová, Marta Bočková, Ludmila Uhrová, Jana Suchánková, Eva Doležalová, Jana Andělová, Marta Kilnarová, Tereza Změlíková, Vlasta Váchová. Organizačně a námětově spolupracovaly Kamila Smigová, Jana Leparová, Anna Kočí, Petr Kubik.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania