Prvorepublikové spodní prádlo putovalo do Muzea Český Těšín

Sbírku prvorepublikového dámského spodního prádla věnovaly bohumínské Krojovanky Muzeu Český Těšín. Kolekci tvoří přibližně dvacet kousků, včetně spodniček, lajblíků a košilek. Prádlo je plátěné, bílé i vyšívané, některé z kousků svatební výbavy nebyly nikdy nošené. Nejen v Bohumíně bylo před časem k vidění na výstavách dobového prádla.

Sbírku získala před lety darem jedna z členek skupiny Krojovanek, která působí pod křídly spolku Maryška a od roku 2009 se věnuje obnovení tradice Bohumínského kroje. Poté, co kolekce prošla několika výstavami, Krojovanky řešily, jak s ním dál smysluplně naložit. Volba padla na Muzeum Český Těšín, kde se staly vítanou součástí tamního depozitáře.

„Nápad trošku pročistit skříně vznikl v době, kdy jsem byla nemocná. Můj milující manžel chodil po bytě a staral se, co s tak zajímavými věcmi bude dělat, kdyby se mi něco stalo,“ směje se Krojovanka Ludmila Uhrová. Pak už to šlo ráz naráz, Lída spojila se s muzeem, kde její nabídku vřele uvítali.

Ludmila Uhrová kolekci získala z pozůstalosti od paní Růženy Hanzlíkové. Seznámily se náhodou, a když došla řeč na zálibu ve starých textilních materiálech a výrobcích z něj, padla zmínka o pozůstalosti bývalé tchýně. Paní Anna Hanzlíková se narodila v roce 1918, pracovala jako průvodčí a žila v hájovně na slezsko-polské hranici. Manžel byl myslivec, měli čtyři děti. Paní Anna byla velmi zručná, věnovala se hodně šití a vyšívání. Po 2. světové válce byla rodina rozdělena, kvůli odsunu lidí německé národnosti. Anna se musela o děti postarat sama, časem se odstěhovala do Bohumína, kde jeden z jejich synů dostal práci. Anna Hanzlíková zemřela v roce 1988.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania