Krojovanky věnovaly historický Těšínský kroj do muzea v Čechách

Krojovanky z bohumínského spolku Maryška věnovaly historický Těšínský kroj Muzeum Ostrov lidových krojů, které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Krojovanky podnikly výpravu do středních Čech, muzeum se nachází přibližně 60 kilometrů od Kutné Hory.

Unikátní expozice je úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí České republiky. Lidové kroje jsou projevem lidové kultury 19. století, proto v Muzeu Ostrov lidových krojů jsou především exponáty z tohoto období. Mají zde zastoupení všechny významnější regiony česky i německy mluvících Čechů, Moravanů a Slezanů.

Do Ostrova vyrazila výprava z Bohumína s cílem věnovat do depozitáře historický Těšínský kroj a taky představit tamním zástupcům kroj bohumínský. „Dobový Těšínský kroj jsme před lety rovněž získali darem. Hledali jsme prostor, kde by o něj bylo dobře postaráno, a to v muzeu bude. Máme radost, že jsme do sbírky muzea něčím přispěli, a že bude propagovat náš kraj,“ uvedla vedoucí skupiny Krojovanek spolku Maryška Alena Krobotová.

Výprava do muzea krojů byla pro Krojovanky odměnou a zároveň inspirací k další práci. Od roku 2009 se věnují znovuobnovení tradice Bohumínského kroje. Pro děti a dospělé jich vyrobily už několik desítek kusů. „Bohumínský kroj se odborníkům v muzeu velmi líbil a sklidil jsme pochvalu. Podněty, které jsme v Muzeu Ostrov nasbírali, jsou pro nás motivací k dalším počinům,“ doplnila předsedkyně spolku Maryška Kamila Smigová s tím, že při dvoudenní výpravě Krojovanky navštívily také Kutnou Horu a Litomyšl.

Muzeum Ostrov lidových krojů se v jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis v kategorii "Muzejní počin roku 2021" umístilo na prestižním druhém místě. Soutěž každoročně pořádá Asociace muzeí a galerií. Expozice krojů je v muzeu doplněna historickými předměty ke zpracování textilních surovin, předení a tkaní. Návštěvníci zde najdou i doprovodnou sbírku šátků, krajek s ukázkou jejich výroby, stuhy, čepce, sbírku knoflíků, panenek v krojích a dalších doplňkových předmětů.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania