Dobové hračky prarodičů a praprarodičů ve vánočním pokojíčku

„Dávno, dávno tomu je, Vánoce zavoněly do svátečního pokoje …“ Až půjdete kolem Salonu Maryška v centru Bohumína, mrkněte do jeho výlohy. Krojovanky spolku Maryška vytáhly své další vánoční eso z rukávu. Tentokrát instalovaly do výlohy rovnou pokojíček a v něm hračky našich rodičů, prarodičů, praprarodičů.

Expozice čítá skoro stovku exponátů. „K vidění jsou panenky, medvídci, vláčky, autíčka, miniaturní nábytek pro budoucí hospodyňky, dobové vánoční ozdoby,“ uvedla Krojovanka Ludmila Uhrová. Některé z exponátů pochází z období první republiky. Pro výstavu je ze soukromých sbírek zapůjčily Vlasta Váchová, Ludmila Uhrová a Kamila Smigová.

V minulosti Krojovanky pro čas vánoční připravily různě tematicky laděné betlémy, letos vsadily na stylový pokojíček. Jsou v něm hračky, po kterých toužily děti v první polovině 20. století a přály si je pod stromeček. Výstava bude ve výloze kulturního Salonu Maryška k vidění až do Hromnice (2. února).

Expozice je kolektivním dílem. „Někdo pomohl zapošít oblečky pro panenky, jiný řešil pozadí z textilu a papírové postavičky, další podestu, na které celé dioráma stojí. Mimochodem, drží ho „kozlíky“ zapůjčené stavbařem z Bohumína,“ poodkryla zákulisí dobové výstavky Uhrová. Na přípravě a realizaci Krojovanky pracovaly od letošního září.

Sváteční výloha Salonu Maryška s pokojíčkem a retro hračkami
zveřejněno 24. listopadu 2022

text a foto: -luk-

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania