Šikovní školáci v Bohumíně soutěžili v přednesu a recitaci

Další ročník postupové soutěže v přednesu a recitaci. Děti z prvního stupně základních škol se představily porotě v zázemí základní umělecké školy, starší školáci z druhého stupně pak v kulturním Salonu Maryška v centru Bohumína.

Celoměstské kolo soutěže vyhlašované ministerstvem školství pořádal Dům dětí a mládeže Fontána Bohumín ve spolupráci s Lucií Semančíkovou, která se věnuje výuce literárně-dramatického oboru a je organizátorkou okresních a krajských kol přehlídky Wolkrův Prostějov.

Soutěžící předstupují před porotu s jedním až dvěma texty, starší školáci si mohou vybrat mezi poezií a prózou. „Jsme rádi, že můžeme prostory naší galerie poskytnout mladé generaci a soutěži, která s uměním úzce souvisí. Přednes a recitace jsou zajímavou disciplínou, a přiznejme si, ne zrovna snadnou. Starším školákům, které jsme v Maryšce uvítali, to šlo skvěle,“ okomentovala Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

K hlavním kritériím soutěže patří přirozenost dětského projevu a vybavenost recitátora, umělecká hodnota textu, přiměřená interpretační úrovni dítěte, schopnost uchopit text a tvořivě ho interpretovat, celková úroveň a kultura projevu. „Nejlepší postupují do okresního kola, které proběhne v dubnu ve Středisku volného času Juventus v Karviné,“ doplnila organizátorka městského kola Lýdie Balcárková z Domu dětí a mládeže Fontána Bohumín.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania