Krojovanky v Bohumíně háčkují memoryboxy

Rodinám, které přišly o miminko v jakékoliv fázi těhotenství, během porodu nebo krátce po něm, pomáhá „Memorybox“. Krabice s věcmi, kterou nechcete, ale stane se nejcennějším, co máte. Na obsahu Memoryboxů se podílejí v Česku stovky dobrovolníků, nejnověji také Krojovanky z Bohumína, skupina tvůrčích žen ze spolku Maryška.

Organizace Dítě v srdci memoryboxy dodává do porodnic, na gynekologická oddělení, ale i přímo rodičům. V memoryboxu rodiče najdou oblečení pro zesnulé miminko, dvě identické háčkované hračky (jedna pro rodiče, jedna pro miminko), deku na zabalení dítěte, sadu pro tvorbu otisku ručiček a nožiček, svíčku a další věci. Většina z nich doprovází miminko na jeho poslední cestě.

Krojovanky z Bohumína se k projektu dobrovolnicky připojily zkraje letošního roku. Tvůrčí ženy ručně háčkují malé deky, miniaturní ponožky a hračky. Pod jejich rukama vznikají ze speciální příze také tzv. Honzíkovy lodičky, pro rodiče, kteří přišli o miminka v rané fázi těhotenství. „Jsou to malé pletené či háčkované „košíčky“ a slouží pro zesnulá miminka tak maličká, že se ani nedají ustrojit, a i ty nejmenší velikosti oblečení pro miminka jsou jim velké,“ popsala vedoucí skupiny Krojovanek Alena Krobotová.

Tvůrčí ženy v Bohumíně v průběhu zimy zhotovily několik desítek kusů ručně háčkovaných výrobků. Na jaře je odešlou do centrály organizace projektu. Následně se stanou součástí memoryboxů, které rodiče provází procesem truchlení. „Ztráta dítěte před, v průběhu či po porodu působí obrovskou bolest, přirozeně zanechává hluboké šrámy na duši. Memoryboxy pomáhají rodičům uchovat maximální množství vzpomínek na jejich miminko,“ uvedla Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Na memorybox úzce navazuje služba odborného sociálního poradenství a následná možnost dlouhodobé psychické podpory rodiny po propuštění z nemocnice. Organizace Dítě v srdci také zaškoluje zdravotnické a pečující týmy, podílí se na postupné přeměně perinatální paliativní péče v ČR. V roce 2022 poskytla služby 1960 rodinám, které prožívaly ztrátu dítěte definovanou jako potrat či porod s tragickým koncem.

Krojovanky háčkují vzpomínkové memoryboxy
TIK Bohumín, 1. dubna 2023

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania