S malířem Janem Pohludkou se vrací legendární Holečkovci

Mladý malíř Jan Pohludka a jeho hosté Holečkovci, kteří se poznali v osmdesátkách a přátelství trvá dodnes. Spojuje je zájem o malbu a obrazy. Skupina představí svou tvorbu v Salonu Maryška. Vernisáž proběhne v pátek 7. dubna od 17 hodin, výstava v galerii na náměstí (vedle kavárny) potrvá do konce května.

Malíř Svatopluk Holeček byl a stále je legendou. V bývalém kulturním domě bohumínských železáren a drátoven vedl ateliér, kterým prošla řada lidí se zájmem o kumšt. Mnozí u malby zůstali dodnes. V Maryšce vystaví své práce trio z původní sestavy Květa Nadažy-Herčková, Vojtech Horvat a Rostislav Kunetek. Podpoří mladou generaci, zastoupenou Janem Pohludkou.

Květa Nadažy-Herčková začala do ateliéru v kulturáku docházet v roce 1988. Svatopluk Holeček byl už tehdy v Bohumíně a okolí velmi známým a uznávaným. „Atmosféra úžasných lidí mě hned vtáhla. Pozorovala jsem tahy štětcem a nikomu to nevadilo, že nakukují přes rameno,“ vzpomíná Květa. Skupina malířů si říkala „Holečkovci“. Přezdívka zůstala dodnes.

Parta asi deseti lidí se v průběhu let různě scházela, byť už na jiných místech. Její členové vystavovali a publikovali samostatně, čas od času někteří společně. Přidali se i potomci. „Syn Jan se mnou do malířského kroužku chodil už jako malé dítě, oslovilo ho to a u malování zůstal. Malůvky ve školních sešitek vyměnil za skicáky. Rád pracuje s tužkou, pastely i fixy,“ popsala Květa Nadažy-Herčková. Právě Honza a jeho práce jsou jedním z hlavních pilířů výstavy.

Holečkovci: Květa Nadažy-Herčková, Vojtech Horvat, Dáša Podgrabinská, Bret Rund, Jan Hmiro, Růžena Jurgová, Pavla Merfortová, Čestmír Tomala, Rostislav Kunetek.

Jan Pohludka a Holečkáři vystavují v Salonu Maryška
zveřejněno 26. března 2023

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania