Bohumínské Krojovanky a Ensemble Flair společně

Kroje pro ženy, muže i děti ve společnosti. Krojovanky ze spolku Maryška, jejich přátelé a hosté nabídli v sále společenského domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně nádhernou podívanou. Hudební večer s nadžánrovou kapelou Ensemble Flair začal přehlídkou krojů, které se ve městě přestaly nosit na počátku 19. století, kdy je vytlačila móda spojená s průmyslovou revolucí.

Vlastivědně-etnografický klub Krojovanek funguje při spolku Maryška od roku 2011, věnuje se zejména obnově tradice bohumínského kroje. Tvůrčí ženy se pravidelně scházejí v Salonu Maryška. „Jak léta plynou, ani vám nepřijde, kolik krojů jsme už s děvčaty vyrobili. Začínali jsme opravdu skromně, dnes už jich máme několik desítek,“ říká vedoucí skupiny Krojovanek Alena Krobotová. Protože podoba kroje se nedochovala, šití předcházelo dlouhé bádání, které vlastně pokračuje dodnes.

Krojovanky taky vytvořily již několik samostatných výstav, například k výročí návštěvy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Bohumíně a cyklus věnovaný proměně svateb od první republiky do současnosti. „Zpočátku se do krojů oblékaly jen naše členky. Dnes už se nám hlásí dobrovolníci, kroje zkrátka poutají pozornost a pojí nás s našimi předky,“ podotkla Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Hlavním hostem večera byla nadžánrová kapela Ensemble Flair složená z moravskoslezských muzikantů. Nadžánrová kapela pod uměleckým vedením Jana Rokyty bourá hranice hudebních žánrů. V tvorbě Ensemble Flair se snoubí kreativní synergie, výrazný autorský rukopis, osobitost, která se neztratí ani v konkurenci světové world music.

Hudební kompozice vedou k dobře znějícímu a zpívajícímu souboru, vycházejícího z moravské lidové tradice. Textovou inspirací FLAIRu je poetika básníků Petra Bezruče, Josefa Kainara, Josefa Kaluse a stále častěji jejich zpěvačky Kláry Blažkové. FLAIR je dvojnásobným vítězem mezinárodní rozhlasové soutěže "Grand Prix Svetozára Stračinu" 2015 a 2021.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania