Nová knížka z edice Maryšky provází baletním názvoslovím

Allegro, pas de deux, nebo plié. Průvodce baletní terminologií přehledně v útlé praktické knížce, doplněné o výklad a kontext. V Česku unikátní publikaci, která vznikla na přání tanečníků, vydává bohumínský spolek Maryška. Titul „Průvodce baletním názvoslovím z hlediska francouzštiny“ sestavila překladatelka a spisovatelka Alena Mrázová ve spolupráci s týmem Maryšky.

Francouzské baletní názvy v sobě skrývají jistou charakteristiku pojmu, nesou určitý návod, jak se má pohyb provádět. Bohumínská rodačka Alena Mrázová, vytvořila česko-francouzský výkladový slovník s osobní zpovědí svého vztahu k umění tance. Autorka knížky před lety učila francouzštinu na taneční konzervatoři v Praze. „Často jsem viděla, že studenti umí odříkat baletní názvy, ale většinou neznají původní obsah slov. To mě před časem inspirovalo,“ uvedla Alena Mrázová.

Myšlenka dát nejen studentům baletu a všem, kteří se ať již profesně, nebo jen zájmově věnují tanci, užitečného pomocníka, našla úrodnou půdu. Setkala se s ohlasem u tanečního souboru Radost a Impuls Bohumín, mnohonásobného mistra republiky, Evropy i světa v disciplínách jazz, show a modern dance. „Základy baletu patří k pilířům, na kterých stavíme. Knížka trenérům i dětem pomůže zorientovat se v baletním názvosloví a lépe jej pochopit,“ pochvaluje si publikaci přední česká taneční choreografka a trenérka Lenka Krčová ze souboru Radost a Impuls.

Knihu „Průvodce baletním názvoslovím z hlediska francouzštiny“ si zájemci mohou zakoupit od 16. listopadu za 250 korun buď přímo v Salonu Maryška (otevřeno úterý a čtvrtek od 15 do 18 hodin), objednat prostřednictví Facebooku Maryšky (Messenger), nebo na e-mailové adrese salon.maryska@seznam.cz. Titul vyšel nákladem 300 kusů u nakladatelství Oficyna Halegg, na vydání spolupracoval redakční tým v čele s Kamilou Smigovou a Janou Leparovou.

VIDEO: Unikátní kniha baletního názvosloví pomůže tanečníkům
TIK Bohumín, 25. listopadu 2023 2023

VIDEO: Studio B s Kamilou Smigovou o baletní příručce
TIK Bohumín, 25. listopadu 2023 2023

foto: Lukáš Kania

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania