Od kosmické rakety až po panenky, Vánoce Husákových dětí

Vánoce generace „Husákových dětí“ jsou námětem vánoční výstavy retro hraček ve výloze kulturního Salonu Maryška v centru Bohumína. Návrat do dětství připravily Krojovanky, tvůrčí skupina spolku Maryška. Desítky hraček a stavebnic pochází ze soukromých sbírek, část zapůjčili sami Bohumíňáci.

Pro kluky autíčka, angličáky, stavebnice Merkur, traktor nebo legendární Tatrovka. Také auto na dálkové ovládání nebo legendární digitální hra „Vlka, zajíc a vajíčka“. Pro dívky medvídci, kočárky, a hlavně panenky všech možných velikostí, včetně chodících a mluvících. Také knížky, hlavolamy a spousta plastových hraček, které byly tehdejším hitem. Paleta výstavy je pestrá.

Výlohu Krojovanky stylizovaly do období druhé poloviny 70. a první půlky 80. let 20. století. „Dnes jsme babičkami, ale tehdy jsme měly první děti, užívaly si mateřství a s tím, jak děti rostly, se měnily i hračky a očekávání našich ratolestí copak asi najdou pod vánočním stromečkem. Měla jsem dcery, a když dostaly pokrokovou panenku, jejich radost byla neskutečná,“ vzpomíná hlavní koordinátorka výstavy Ludmila Uhrová ze spolku Maryška.

Část vystavených hraček zapůjčili senioři ze Seniorklubu Bohumín, kteří reagovali na výzvu. Podstatné množství hraček je ze soukromých sbírek Krojovanek. Spousta kusů před výstavou prošla očištěním, některé dokonce renovací. „Manžel jedné z našich Krojovanek je velmi šikovný. Zatímco jeho žena sbírala hračky a plnila v bytě krabice, on nereptal, vzal šroubovák, pájku a další věci, a jal se vybrané kusy opravovat a restaurovat,“ pochválila kreativní tým Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Výstava je veřejně přístupná, zdarma. Zájemci si ji mohou ve výloze Salonu Maryška (náměstí T. G. Masaryka, hned vedle kavárny) prohlédnout až do Hromnice, tedy do 2. února 2024. Večer je expozice nasvícená.

foto: Lukáš Kania

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania