Klobouky, které okouzlily svět, uvidíte v Maryšce

Salon Maryška paří kloboukům. Dobovým i moderním, českým rukodělným výrobkům, které zaujaly ve světě. Nevšední výstavu si nenechte ujít od 9. dubna do konce května, otevřeno vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání kulturních akcí.

Kloboučnice Hana Škorpilová vede proslavenou modistickou školu v centru Prahy, která je vybavena formami z období od první republiky až po ty nejmodernější podle vzoru světových modistů. Výstava představí nejen výtvory paní Hany, ale také dalších žen z Česka i zahraničí, které prošly její modistickou dílnou a které se řemeslu začaly samy ve svém volném čase věnovat.

„Dámy klobouky tvoří pro své potěšení. Připomnělo mi to příběh našich Krojovanek, které se léta zabývají obnovou tradice bohumínského kroje,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška. „Kloboučnice jezdí za zkušenostmi i do ciziny, absolvovaly například workshopy v Londýně, kde jim také umožnili publikovat v prestižním katalogu. Letos jejich klobouky zkusí štěstí na soutěži v Holandsku,“ doplnila Smigová.

„Klobouk má magickou moc. Dotyčného donutí se patřičně obléknout a chovat se slušně, je také třeba dbát na správné držení těla. Na druhé straně z vás udělá krasavici,“ říká kloboučnice Hana Škorpilová. Vystudovala střední odborné učiliště, obor dámská krejčová, a Českoslovanskou akademii obchodní v Praze. Když studovala obor dámská krejčová, učila se ve škole šít u paní mistrové, která kdysi pracovala v legendárním salónu u Podolské. „Ta nám předávala dogmata Podolské: všechno se muselo šít ručně, musely jsme být rychlé a precizní. To mi do budoucna hodně dalo,“ zavzpomínala v jednom z rozhovorů Škorpilová.

VIDEO: Klobouky, které okouzlily svět, v Salonu Maryška
TIK Bohumín, 13. dubna 2024

Milujeme klobouky, nevšední modistická výstava v Salonu Maryška
zveřejněno 24. března 2024

Kloboučnice Hana Škorpilová vede proslavenou modistickou školu v centru Prahy
fotografie

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania