Pastelky v hlavní roli, Květa Návratová vystavuje v Maryšce

Křehké světy. Výstavu obrazů Květy Návratové uvádí spolek Maryška v galerii na náměstí v centru Bohumína. Výstavu si můžete prohlédnout od 9. dubna do 30. května 2024 (úterý, čtvrtek 15:00 – 18:00). Oblíbenou výtvarnou technikou autorky je suchý pastel a hlavně klasické „dětské“ pastelky.

Květa Návratová se narodila a bydlí v Orlové, ale přesto má velmi blízko k Bohumínu, kde několik let žila. V roce 2015 absolvovala kurz kresby pro začátečníky v bohumínském spolku Bart vedeným Vladimírem Pustówkou. Od té doby navštěvuje ateliér Bart, který je místem setkávání lidí se zájmem o výtvarné umění.

Přestože vyzkoušela různé techniky malování – od malby akrylem, olejovými barvami i akvarelem, její oblíbenou výtvarnou technikou je suchý pastel a hlavně klasické „dětské“ pastelky. Její obrázky ukazují, že pastelky nejsou jen hračka pro děti, ale výtvarná technika s velkými možnostmi. „Pastelkami kreslím i velkoformátové obrázky plné fantazie, barev a harmonie. Je v nich vidět, že se není třeba krásy barev bát. Touto obyčejnou, ale pracnou „pastelkovou“ technikou zaznamenávám svůj svět snů a fantazie, která se v dnešní době stává vzácným zbožím,“ uvedla autorka.

Tvorba Květy Návratové představuje především pohled na květiny, přírodu, portréty žen a dívek, víl a divoženek ověnčenými květinovými girlandami. Vše je propojené s nadpřirozeným pohádkovým světem a vesmírem. Obrázky tvoří nejen v ateliéru, ale cítí se velmi dobře mezi stromy, květinami, kameny a zvířaty. Její inspirací je její milovaná velká zahrada plná květin, stromů a krásných zákoutí, kde našlo zázemí hned několik zachráněných koček a pejsků.

„Květa Návratová se mnohokrát zúčastnila společných výstav spolu s členy atelieru Bart, ale tato výstava v Maryšce je její první samostatnou výstavou,“ podotkla předsedkyně spolku Maryška Kamila Smigová.

Pastelky v hlavní roli, Křehké světy Květy Návratové v Maryšce
zveřejněno 24. března 2024

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania