Mladí historici vypátrali a sestavili vlastní Strom života

Až do poloviny 19. století se povedlo mladým historikům v Bohumíně vypátrat své rodinné kořeny a sestavit Strom života neboli rodokmen. Skupina se od loňského podzimu pravidelně schází v Salonu Maryška, kde kroužek funguje pod záštitou volnočasového Klubu U létající ryby, tedy společného projektu občanského sdružení Maryška a Domu dětí a mládeže Fontána Bohumín.

Sestavení rodové posloupnosti, jak se správně Stromu života říká, je prvním velkým počinem kroužku mladých historiků. Ti pátrali ve svých rodinných archivech, aby získali maximum dokumentů k zmapování generací. Díky pomoci rodičů a prarodičů měli školáci možnost nahlédnout do rodných, oddacích i úmrtních listů jak z doby Československa, tak ještě z časů Rakouska-Uherska. Ze získaných dat o svých předcích pak sestavili Strom života.

Do kroužku mladých historiků se přihlásila například 14letá Anna Agáta Kaštilová, žákyně Gymnázia Františka Živného v Bohumíně. Zájem o historii mají v rodině, maminku upoutalo období císařovny Sissi a tatínek je fanda do vojenské historie. „Podařilo se mi podrobně dohledat své předky až do páté generace, respektive do sedmého pokolení, ale tam už jsme podklady neměli bohužel kompletní,“ říká Anna Agáta Kaštilová. I tak se ale dostala velmi daleko, až do poloviny 19. století. „Zaujalo mě například, že velká část rodiny z tatínkovy strany je z Kostelce na Hané. Naši příbuzní ale přišli sem na Ostravsko za prací také z Prahy nebo Příbrami,“ zjistila mladá nadšenkyně do historie.

Kroužek mladých historiků vznikl pod záštitou Klubu U létající ryby s cílem probudit v mladých lidech zájem o historii, a to jak svého okolí, tak vlastní rodiny. Skupina pátrá v dokumentech, v archivech, zajímá se o památky a spolupracuje s místními amatérskými historiky a sběrateli. Děti a mládež se díky tomu dostanou mnohdy k opravdovým dobovým unikátům. Mimo to už podnikli také výlet do zámečku v polských Chalupkách, na jehož místě kdysi stával hrad Barutswerde.

„Do kroužku se nám zatím přihlásily hlavně dívky, které ve škole baví dějepis. Osobně mě velmi těší, že je bádání v dobových dokumentech zaujalo a „Strom života“, který kreslily na velký papírový arch, se jim skutečně povedl. Mým přáním bylo, aby mladí lidé poznali historii trochu z jiné stránky, než jen to, co se dočtou v učebnicích, a to se nám myslím daří,“ říká historička hospodářských a sociálních dějin Zuzana Maléřová, která v Bohumíně nově založila genealogickou poradnu pro veřejnost.

Zájemci o historii se v Salonu Maryška scházejí každé úterý od 16 hodin. Klub je především pro žáky 2. stupně základních škol, žáky gymnázia nebo střední školy, ale uvítá i zapojení širší veřejnosti. Aktuálně by se jeho členům hodil k realizaci dalších nápadů šikovný modelář.

Bohumínský spolek Maryška

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania